İlk Mac’in Özellikleri

35 yıl önce, 24 Ocak 1984’te, Apple kurucu ortağı Steve Jobs, ilk kişisel bilgisayarı Macintosh grafik arayüzü ile tanıttı. Piyasaya sunulduğundan beri, bu bilgisayar ve ardından gelen Mac serisi PC ve dizüstü bilgisayarlar üzerinde büyük bir etki yarattı.

Cihazın başlatıcısı ilk proje yöneticisi Jeff Raskin’di. En sevdiği meyve onuruna, elma çeşitleri Meckintosh, bilgisayar seçildi. Bununla birlikte, prototipinin, grafiksel bir arayüzden yoksun tamamen farklı olması gerekiyordu.

İlk Macintosh’ta saat frekansı 8 MHz olan bir Motorola 68000 işlemci vardı. 128 KB RAM’le donatıldı ve sistemler, değiştirilmeleri gerekmeden doğrudan ana karta lehimlendi.

512 KB RAM sürümü Eylül 1984’te ortaya çıktı. Bu model, 512 x 342 piksel çözünürlüğe sahip bir katod ışın tüpü monitörüne sahipti. Kasaya, 400 KB büyüklüğünde, 3,5 inç tek taraflı bir disket de yerleştirildi.

Şimdi Apple, yeni Mac neslinde çok çalışmaya devam ediyor. Basın açıklamasında, Phil Schiller şirketinin pazarlama başkan yardımcısı Phil Pro’nun, VR ve ciddi film prodüksiyonuyla çalışabilen modüler bir bilgisayar olarak Mac Pro‘nun geleceği hakkında konuştu.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz