Yeni bir düzenleme üzerinde çalışılıyor ve bu düzenleme Google, Amazon, Google gibi teknoloji devlerine artık Dijital Hizmet Vergisi kesilecek. Fransa’da uygulamaya geçen dijital hizmet vergisinin ardından Türkiye’de de uygulanacak. Şirketlere yeni bir vergi getirilmesi gündemde yerini aldı ve Google, Netflix, Apple, Amazon gibi teknoloji şirketleri internet üzerinden yapılan alışveriş ve reklamlar ile para ile indirilen oyun, müzik gibi hizmetlerden elde ettikleri gelirin %7.5 oranını Dijital Hizmet Vergisi olarak ödeyecek.

Dijital Hizmet vergisinin teknoloji devlerine getirilmesi konusunda harekete geçildi ve Cumhurbaşkanı bu vergi oranını %1’e kadar indirme veya iki katına çıkarma yetkisini de sundu. Yeni gelecek olan vergi şu an için taslak aşamasında yer alıyor. Dijital Hizmet Vergisi, Türkiye’de en az 20 milyon TL, küresel anlamda 750 milyon Euro üzerinden gelir elde edilen şirketlere bu vergi sistemi uygulanacak.

Açıklanan duruma göre Google, Facebook, Amazon,Apple, Netflix gibi teknoloji devleri bu vergiye tabi tutulacağı görünüyor. Alınacak olan vergi firmaların sunduğu hizmetlerin fiyatlarının artmasına neden olacak. Bu tarz vergilerin eklenmesi geçmişte bu tarz hizmetlerin fiyatlandırmasında artış olmasını da sağlamıştı.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz