Teknoloji şirketleri kaç yıldır hayatımızda?

2019 yılında, birçok büyük teknoloji şirketi ve yeni girişimci yıl dönümlerini kutlayacak.

Bakın, bilinen şirketlerin kaç yıl çalıştığını görüyoruz.

Snapchat: 8 yıl

İlk sürümü Eylül 2011’de yapıldı. Daha sonra, sosyal ağ şu anda diğer hizmetler için popüler olan fonksiyonların “tedarikçisi” haline geldi: “Hikayeler”, otomatik silinmiş mesajlar ve sanal maskeler burada ortaya çıktı.

Instagram: 9 yıl

Fotoğraf ve video içeriğine odaklanan bu sosyal ağ 6 Ekim 2010’da doğdu. Hizmetin yüksek popülaritesi Facebook’un dikkatini çekti: Mark Zuckerberg’in şirketi 2012 yılında 1 milyar dolara Instagram’ı satın aldı.

Xiaomi: 9 yıl

Çinli şirket başlangıçta Android tabanlı MIUI kabuğunu geliştirdi ve yalnızca 2011’de ilk akıllı telefon Xiaomi Mi 1’i piyasaya sürdü. Şimdilerde cihaz yelpazesi dizüstü bilgisayarlar, Wi-Fi yönlendiriciler, akıllı ev cihazları ve daha fazlasını içeriyor.

Uber: 10 yıl

Amerikan kuruluşu, 2009’da bir taksi bulmak ve aramak için aynı isimde uygulamayı yayınladı. Şimdi şirket, yiyecek dağıtımı ve kişisel su taşımacılığı zorluğu dahil olmak üzere iki düzine seçenek sunuyor. Uygulama 100 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor.

VKontakte: 13 yıl

Sosyal ağın doğum günü 10 Ekim 2006’dır. 13 yıl sonra, her ay yaklaşık 100 milyon kişi bu hizmeti kullanıyor ve her gün 6.5 milyar mesaj gönderiliyor ve 1 milyar “hoşuma gitti” işareti kalıyor.

Twitter: 13 yıl

Mikroblog hizmeti 21 Mart 2006’da serbest bırakıldı. Uzun bir süredir ağın bir özelliği, sadece bir SMS kadar, 140 karakterle sınırlı bir mesajın uzunluğu idi. Şimdi izin verilen uzunluk 280 karaktere çıkarıldı.

Facebook: 15 yıl

Harvard Üniversitesi hostelinde oluşturulan sosyal ağ hızla popüler oldu: 2012 başlarında, ayda 1 milyar kullanıcı bu hizmeti ziyaret etti. Şirket şimdi Instagram ve WhatsApp’ın sahibi, akıllı teşhirler Portal ve Oculus VR gözlükleri üretiyor.

Tesla: 16 yıl

Şirket, SolarCity’nin bir iştiraki aracılığıyla elektrikli otomobil ve güneş pili üretiminde uzmanlaşmıştır. Tesla Motors, Temmuz 2003’te Martin Eberhard ve Mark Tarpenning tarafından kuruldu ve daha sonra Ilon Musk katıldı.

Alibaba grubu: 20 yıl

Şirket 1999 yılında küçük ve orta ölçekli işletmeler için online bir ticaret platformu olarak tescil edilmiştir. Şirket şimdi AliExpress, Taobao, Tmall gibi en büyük mağazaları yönetiyor ve ayrıca Alipay ödeme sistemi üzerinde çalışıyor.

Google: 21 yıl

Dünyanın en büyük arama motoru ve dünyanın en zengin şirketlerinden biri kelimenin tam anlamıyla garajda Sergey Brin ve Larry Page tarafından kurulmuştur. Bugün Google,  cihazları arama, yayınlama, Android ve Chrome OS sistemlerinde çalışma ve birçok web hizmeti geliştirme ile sınırlı değildir.

Mozilla: 21 yaşında

Şirketin faaliyetleri açık kaynaklı yazılımın piyasaya sürülmesine odaklanmıştır. Mozilla, Thunderbird E-posta İstemcisi, Gecko motoru ve diğer projeleri destekleyen Firefox tarayıcısının piyasaya sürülmesiyle sınırlı değildir.

Yandex: 22 yıl

Rus arama motoru Google’dan bir yıl önce göründü. 1997 yılında Arkady Volozh ve Ilya Segalovich tarafından kurulmuştur ve Yandex şirketi 2000 yılında tescil edilmiştir. Şirket bir dizi web ürününün yanı sıra Yandex.Telephone ve multimedya platformu Yandex.Station’ı da üretmektedir.

Netflix: 22 yıl

İlk önce Netflix posta yoluyla DVD sattı ve kiraladı, ancak 2007’de şirket bir video akışı hizmeti başlattı. Servis kendi filmlerini ve TV şovlarını hazırlar ve dünyanın birçok ülkesinde abonelikle kullanılabilir.

Amazon: 25 yıl

1994 yılında online bir kitapçı olarak kurulan Amazon, ürün yelpazesini kademeli olarak genişletti. Şimdi Jeff Bezos’un şirketi bulut bilişim için güç sağlıyor ve ayrıca kendi e-kitaplarını, tabletlerini, akıllı telefonlarını ve diğer donanımlarını satıyor.

Huawei: 32 yıl

Çinli şirket 1987 yılında kuruldu ve PBX’lere anahtar sattı. Daha sonra, Huawei iç ve dış pazarlarda telekomünikasyon ağları kurdu ve geliştirdi ve Huawei Cihazları modem ve yönlendiricilerin yanı sıra akıllı telefonlar ve tabletler üretmeye başladı.

Qualcomm: 34 yıl

Amerikan yarı iletken ve telekomünikasyon ekipman şirketi, 1985’ten beri Snapdragon yonga setleri, uydu telefonları, izleme cihazları ve diğer cihazlar geliştirmektedir.

Apple: 43 yıl

Apple Computer 1 Nisan 1976’da Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu. İlk olarak, şirket kişisel bilgisayarları piyasaya sürerek, bir dizi dizüstü bilgisayar, iPhone, iPad ve diğer birçok cihaz kategorisinin üretimine başladı. Şimdi Apple, dünyanın en pahalı şirketi olarak kabul edilir.

Microsoft: 44 yıl

Her şeyden önce, şirket, Windows’un piyasaya sürülmesi ile ünlüdür, ancak ilk Microsoft sistemi, MS DOS değil, Unix benzeri Xenix bile değildi. Şirket, Microsoft Office ofisi uygulamaları grubunu, Xbox konsolunu, Azure bulut hizmetlerini ve Surface aygıt hattını sunar.

Intel: 51 yıl

1968 yılında çıkan şirketin ilk ismi NM Electronics oldu. Intel, işlemciler, yonga setleri, denetleyiciler, flash bellek, modemler ve diğer birçok ürün sunar.

HP: 80 yıl

1 Ocak 1939’da William Hewlett ve David Packard tarafından kurulan Hewlett-Packard, bilgisayarlar, programlanabilir hesap makineleri ve daha sonra bir dizi yazıcı ve diğer ofis ekipmanları, akıllı telefonlar, PC’ler ve dizüstü bilgisayarlar geliştirdi.

Samsung: 81 yıl

Başlangıçta, Koreli Samsung elektronik üretmedi: Lee Byeon Chol şirketi 1 Mart 1938’de yerel ürünler, balık ve erişte sağlayan bir ticaret organizasyonu olarak kurdu. 20. yüzyılın ortalarında, şirket menkul kıymetlerin sigortası ve ticaretine katılmaya başladı ve 1960’ların sonunda Samsung Grubu elektronik alanına girdi.

IBM: 108 yıl

International Business Machines Corporation, 1911 yılında tartı, delme makineleri ve tablalar üreten bir şirket olarak kuruldu. Daha sonra, IBM kişisel bilgisayarların, yazılımların ve BT hizmetlerinin geliştirilmesine geçti.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz