Akıllı cihazlar bizim için neredeyse tüm işlemleri tüm tıkla yapmaya çalışırken içerisinde barındırdığı veya bizim isteğimizle yüklenen veriler nedeniyle de dolup taşabiliyor. Bunun farkında olan üreticiler de her zaman daha geniş hafızaya sahip telefonlar imalatlarına soksalar da teknolojinin gelişmesiyle kaliteli verilerin çoğalmasıyla ufak iyileştirmeden öteye geçemiyor. Telefon hafızasını temizleme ve boşaltma işi ise sağlıklı kullanım için kullanıcılara kalmış oluyor. Peki hafızası dolmuş telefon nasıl temizlenir ve boşaltılır? Bu soruların yanıtı içeriğimizde bulabilirsiniz. Vereceğimiz yöntemler daha derin temizlikleri barındıracaktır. Neticede sizler telefonunuzda ağırlık yaratan uygulamalar ve filmleri dizileri kaldıracağınızı halihazırda biliyorsunuz.
 

1. Önbelleğe alınmış haritaları silebilirsiniz.

telefon-hafizasi-nasil-temizlenir-harita

Harita uygulamaları sayesinde istediğiniz noktaya kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Bu sebeple de oldukça çok tercih ediliyor ancak hafızada bu adresleri tutması da telefonunuza eksi olarak yansımakta. Google Maps ve diğer harita uygulamalarından menüye girerek çevrimdışı bölgeleri seçin. İstediğiniz bölgeye dokunarak silme işlemini gerçekleştirin. Aynı işlemi tekrar etmek istemediğiniz zaman da çevrimdışı bölgelerin 30 gün sonunda otomatik olarak silmesi emrini verebilirsiniz.
 

2. Oynatma listelerinize göz atın.

telefon-hafizasi-nasil-temizlenir-oynatma-listeleri

Spotify başta olmak üzere hazırladığınız oynatma listeleri yüzünden de telefonunuzun hafızası dolmuş olabilir. Kütüphanelerinizi kontrol ederek sevdiğiniz listelere göz atıp bunlardan bazılarını silebilirsiniz. Yine Google Play Music‘e giderek de Ayarlar kısmına tıklayıp indirmeleri yönet diyebilirsiniz.
 

3. Fotoğraf ve videolar tahmin ettiğinizden fazla yer kaplıyor.

telefon-hafizasi-nasil-temizlenir-foto-video

Güncel akıllı telefonların çekim kalitesi kadar sonrasında yarattığı veri yoğunluğu da söz konusu. Ayrıca 4K video tutkunuysanız videolarınıza bakıp gereksiz olanları silmek kayda değer bir açık oluşturacaktır. Silmek istemiyor ve aynı zamanda saklamak da isterseniz ücretsiz online bulut hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
 

4. Tarayıcı indirmelerini temizleyin.

telefon-hafizasi-nasil-temizlenir-tarayici

Web tarayıcılarında gezerek indirme işlemlerini sık sık yapıyorsanız buradaki bellekleriniz de dolacaktır ve telefon hafızasına yansıyacaktır. Android telefonlarınızda indirmeler sekmesini açıp silme işlemini gerçekleştirin. Tüm tarayıcılarınızın önbelleklerini de temizlemeyi unutmayın.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz