Telefon kullanmak pek çok kişi için iletişim kurmak, sohbet etmek anlamına gelse de artık akıllı telefonlar sayesinde bir çok uygulama ve işlem gerçekleştirilebiliyor. Geliştirilen yeni telefonların donanımsal ve tasarımsal olarak oldukça üst düzey olduğunu görebiliyoruz. Ancak üst düzey pek çok uygulama, telefonların en önemli özelliği olan iletişim kurmanın önüne geçemiyor.

Telefonlar arası görüşme yapabilmek için herhangi bir operatörden SIM kartı almak gerekiyor. Bu sayede telefon numarası bilinen kişiler aranarak görüşme sağlanabiliyor.

Bazı kişiler gerek yaşları tutmadığı için gerek çeşitli özel sebeplerden dolayı cep telefon hattını kendi adına çıkarmıyor veya çıkaramıyor. Bunun için yakınlarının isimleri üzerine alınmış SIM kartları kullanıyorlar. Ancak bu durum için haberleşme bakanlığı yeni ve önemli bir karar aldı.

cep telefonu hatti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre başkasının adına kayıtlı olan cep telefonu hatlarının verilecek süre içerisinde hali hazırdaki kullanıcı adına geçirilmemesi durumunda hat sahibi SIM kartını kapatabilecek. Daha önce verilen süre cep telefonu kullanıcıları için oldukça az bulunmuş ve neredeyse kimse işlemleri gerçekleştirememişti. Bunun üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından tanınan sürenin 1 Ekim 2014’e kadar uzatıldığı ifade edildi.

Başkasının ismindeki hatları herhangi bir sebeple üzerine alamayan kişiler için Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu süreyi 1 yıl daha uzatma kararı aldı.

Hizmet alınan GSM operatörüne başvuru yapılarak isim değişikliğinin 1 Ekim 2014‘e kadar yapılamaması sonucunda Lütfi Elvan, “Ekim ayına kadar isim değişikliği yapılmazsa hat sahipleri telefonları kapattırabilecek.” ifadesini kullandı.

Alınan yeni kararlar vatandaşların haberi olmadan isimlerine hat açılmasını engellemek ve var olan hatları ortadan kaldırmak. Cep telefonu hatlarının gerçek kullanıcıların adına kaydedilmesini sağlamak için 2 Ocak 2013 tarihinde internetten Mobil Hat Sorgulama Hizmeti de vatandaşlara sunuldu. Sorgulama hizmetine de değinen Bakan Lütfi Elvan, 2,5 milyonu farklı kişiler olmak üzere toplamda 3,5 milyon sorgulama yapıldığını belirtti. Elvan, sorgulama sonucunda bir çok kişinin üzerine kayıtlı hat olduğunu henüz öğrendiğini dile getirdi. Üstelik bu hatların farklı kişiler tarafından kullanıldığını yeni öğrenen pek çok kişi olduğunu da belirtti. Alınan kararlar sonrasında toplamda 900 bin kişi farklı isimdeki hattı üzerine aldı.

Telefon Hattı Nasıl Sorgulanır?

Mobil Hat Sorgulama Hizmeti üzerinden kendi adına hat açıldığını tespit eden kişiler GSM şirketlerinin kayıt merkezlerinde kapattırma işlemini gerçekleştirebilir. Cep telefonu abonesi olmayanlar da haberleri olmadan isimleri üzerine cep telefonu hattı açılıp açılmadığını öğrenmek için e-devlet üzerinden TC kimlik numarası ile sorgulama yapabiliyor.

Kaynak : Mobil131 YORUM

  1. bu uygulama neden hale hazırda geçerli değil yada tekrar gündeme gelmeyecek mi bence hala ihtiyaç var gündeme gelmeli eğer gelecekse ne zaman bir süresi varmı uç yılda bir bu yapılıyor mu öyle bir duyum almıştım cvp verirseniz sevinirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz