Akıllı telefonlarınızın en önemli özelliği tabii ki batarya süresi oluyor. Birçok kişi akıllı telefon almadan önce ilk olarak mAh kapasitesi veya batarya süresine bakıyor. Ancak kullanıcıların yapmış olduğu hatalar daha ilk şarjdan başlıyor. Bu bakımdan olumsuz etkilenen cihazlar istenilen şarj süresilerini sunamıyor. Telefon ilk alındığında kaç saat şarjda kalmalı?

Telefonun İlk Şarjı Ne Kadar Olmalı?

Akıllı telefonların şarj süreleri çok fazla önem teşkil ediyor. Akıllı telefonları kutusundan çıkardığımız sırada %25 ile %45 arası bir şarj oranıyla gelmekte. Ancak telefonu satın aldığınız sırada bazı yetkililer size bilgi vermektedir. Bu bakımdan tam olarak telefonun şarjı bitmeden asla şarja takmayın. Tam tükenmesi gerekiyor ve daha sonra şarja takmalısınız. Pil tamamen tükendikten sonra telefonunuz kapacak ve o sırada şarja takın. Şarj durumu %100 olduktan sonra bile hemen çıkarmayın.

Akıllı telefonunuz geliştiği kadar teknolojiyle beraber bataryalarında geliştiğini unutmayın. Üreticiler için en fazla önem taşıyan kullanıcılara daha uzun süre tüketim sunabilmek. Bu bakımdan markalar kendi içlerinde daima bir yarış içerisinde hareket ediyorlar. Böylelikle şarjın süresi değil miktarı daha fazla önem taşımakta.

Akıllı telefonlarınızın ilk şarjı Lityum iOn batarya kullanan akıllı telefonlara göre %100 olduğu zaman dolumu kesmektedir. Yani telefonunuz şarja takılı olsa bile elektrik almaya devam etmeyecektir. Bu bakımdan bu pile sahip olanlar için önemli olan %100 olana kadar şarj etmektir. Ne zaman telefon şarjı keserse o zaman çıkarabilirsiniz.

Telefonun Pil Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

Akıllı telefonlarınızda pil ömrünü arttırmak adına yapılması gereken birçok durum var. Bu durumları sırasıyla uygulayabilirseniz eğer, gözle görülür bir fark elde edebilirsiniz. Bu arada USB port ile şarj etmek cihazınızın pil ömrünü olumsuz yönde etkileyeceğinden zarar durumu oluşacaktır. Ek olarak ise akıllı telefonlarınız kapalı durumda kalarak şarj edildiğinde ve bu şarj edilme durumu %5’in altında iken pil ömrünüzü korumuş olacaksınız.

Akıllı telefonlarınızın batarya kapasitelerini acil durumlar olmadıkça yarıdayken veya doluma yakın sıralarda şarj etmekten kaçının. Aksi taktirde batarya hücrelerinde bir nevi ölüm meydana gelecek veya optimize durumu bozulacağından pil süreniz alacaktır.

Kaynak : Mobil132 YORUMLAR

  1. Ben böyle cehalet görmedim arkadaş insanları yanlış yönlendirmeyin sene 2020 artık acın araştırın biraz. Muhasebe okuyup teknoloji yazarlığı yapan da ilk defa görüyorum herkes kendi mesleğini yapsın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz