Teknoloji her geçen gün yenilenip hayatımıza fayda sağlasa da biz kullanıcıları zarara da uğratıyor. Özellikle akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri radyasyondan kaçmak neredeyse mümkün oluyor. Bunula beraber SAR değeri de en çok konuşulan konular arasına girdi.

Cep telefonlarının elektronik radyasyon yaydığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Cihazımıza ve operatörümüzün ağına yayılan frekans 450-2100 MHz arasında bir değerdir. Wi-Fi ağlarının, radarların ve mikrodalgaların da aynı aralıkta radyasyon yaydığı bilinmektedir. Bununla birlikte cep telefonları hücre kuleleri ile iletişim kullanmak için radyo dalgalarını kullanırlar. Yani, cep telefonu ile konuştuğumuzda telefonu kulağımıza yakın tutarsak, yayılan radyasyonun bir kısmı vücut tarafından emilecektir.


SAR Değeri Kaç Olmalı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde, telefonlar, 1.6 W / Kg değerinde bir SAR değerine sahip olmalıdır. Avrupa’da, sınır 2 W / kg’dır. Bu değerlerin yukarısındaki SAR değerlerinin, insan sağlığı için zararlı olduğu söyleniyor. Bu zararlı olan şeyler insan vücudunda kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Bununla beraber SAR değeri telefon ile ne kadar uğraştığımıza da bağlı. Ne kadar uzak o kadar iyi!Bu durumda alabileceğimiz bazı önlemler mevcut. Bunlar:
Kulaklık kullanın. Telefonla konuşurken telefonunuzu kulağınızın yanında tutmayarak, radyasyondan kaçınabilirsiniz.

Eğer evde yalnızsanız ya da ortamınız müsaitse hoparlörden konuşun.
Sinyalin çok düşük olduğu yerlerde akıllı telefonunuzu kullanmaktan kaçının. Böyle yerlerde telefonunuz bir sinyal bulabilmek için daha çok çaba harcar ve dolayısıyla yaydığı radyasyon miktarı da daha yüksek olur.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz