Kimliğini gizleyerek yapılan çağrılar insanlara birçok konuda sıkıntı yaratabilir. Gelin sahte aramaları engellemek için neler yapabileceğimize göz atalım.

FTC (Federal Ticaret Komisyonu), tüketicilerin telefonla pazarlama aramalarından kaçınmaları için Ulusal Çağrı Merkezi’ni oluşturdu. Ve bu sayede sizi bilgilendirerek, onlarla iletişime geçmemeniz gerektiğini ve yasaları ihlal ettiklerini söylemiş oldular.

İSTENMEYEN ÇAĞRILARDA SESLİ POSTAYA GİTME

Bilinmeyen, sahte numaralar sizinle iletişim kurmaya çalışıyorsa çağrıyı sesli postaya yönlendirin. Bu sizi sahte aramalardan koruyacaktır.

ARAYANIN KONUŞMASINI NOT EDİN

Arayan her sahte numaranın bir amacı vardır. Bunlar abonelik, pazarlama ya da mali durumunuza erişmek ister. Her şekilde size verdikleri bilgilere dikkat edin. Sizden kimlik bilgilerinizi veya banka hesap bilgilerinizi isterler ya da kendilerini bankanız vb. gibi tanıtırlar. Bu tarz bilgileri not etmeniz size çok fayda sağlayacaktır.

Sahte aramaları engellemek için kesin bir çözüm yoktur ama arayan kişilerin dolandırıcı olup olmadığını anlayabilmek için yukarıda bahsettiğimiz gibi ufak spoiler vardır. Yabancı numaralardan gelen aramaları bu belirtilere göre değerlendirirsek, sahte aramalara maruz kalmaktan kaçınmış oluruz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz