Akıllı telefon fiyatlarına yeniden zam geliyor. Yeni yasa telefonlara yüzde 50 ÖTV getiriyor. İşte detaylar…

TBBM’ye sunulmuş olan yeni teklifle beraber, kitaplar, gazeteler ve dergilerdeki KDV oranı sıfırlandı. Ancak akıllı telefon fiyatlarına yüzde 50 oranında bir ÖTV zam yapıldı. TBMM’ye sunulan yasa teklifi sonrası akıllı telefonlara uygulanacak ÖTV zammının önü açıldı. Teklif ise yakın bir zamanda Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek.

ÖTV Nedir?

ÖTV, anlam olarak Özel Tüketim Vergisi’nin kısaltılmışı olarak bilinir. ÖTV, belirli malın yada ürünler için maktu yada oransal olarak vatandaşlardan alınan bir harcama vergisi olarak tanımlanıyor. Daha önceden gündeme gelen bu vergi çeşidi 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile beraber onaylanmıştır.

Cep telefonlarına yüzde 50 ÖTV geliyor!

Bu yetki ile beraber akıllı telefonların yüksek fiyatlı olması ve ithal olarak gelen telefonlarda olması bekleniyor. Vergi matrahlarında ise düzenleme kapsamın alt ve üst sınırlar dörtte biri kadar indirilebilecek. Yada dört katına kadar arttırma yapılabilecek.

Şuan için mevcut olan yurtdışından ülkemize getirilen akıllı telefonlara yüzde 25 ÖTV uygulanmakta. ancak Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan yasa düzenlenmesinde akıllı telefonlar üç ayrı kısma ayrıldı.

  • Birinci grup fiyat 1200 TL
  • İkinci grup fiyat 1200-2400 TL
  • Üçüncü grup fiyat 2400+ TL

Bu fiyatlarda olan telefonlar için ÖTV oranları %25 olarak bırakılıyor. Ancak devlete ÖTV’nin yüzde 50’ye dek çıkarılabilmesi adına yetkiler verilmiş durumda. İstersen devlet 2500 TL’den yüksek olan telefonların ÖTV oranlarını yüzde 25 yerine yüzde 50 alabilir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz