İçerisine çeşitli materyallerinizi, bilgilerinizi yüklediğiniz dosyaların uzantısı bazen kendilerini açmanıza engel oluyor. Özellikle spesifik bir geliştirici tarafından kullanılan ve programı olmadan açılmayan dosyaları edindiyseniz muhtemelen ulaşmanız biraz zor olacak. Çünkü kasten böyle yapılarak hem uygulamaların edinilmesi sağlanıyor hem de bir manada reklam yapılabiliyor. Yine platformlara özel olmasının altında örneğin akıllı telefonlara yüklenecek bir dosya ile masaüstü bilgisayarlara yüklenecek bir dosyanın farklı taşıması gayet normal. Zira birisinde çok yüksek performanslara ulaşabilirken mobil cihazlar minimalize yapıdadır. Hal böyle olunca ister istemez optimizasyonun yapılması, devamında da boyutlarının düşmesi gerekiyor. Son yıllarda mobilite oranının artması ile beraber artık eskidi kadar bilgisayarlarda yaşanan sorunlarla kolay kolay karşılaşılmıyor. Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar her türlü oyundan, programdan alınan hatalara çözüm aranıyordu. Ancak zamanla telefonların problemleri gün yüzüne çıktı. Talep artınca alanın uzmanları da işe el atarak farklı çözümler üretiyor. Başta Android işletim sistemi olmak üzere diğer tüm platformlar için yardımcı olacak pek çok yöntem var. Bu yazımızda ise bizim ele aldığımız nokta dosyaların formatlarından dolayı açılamaması. İndirdiğiniz veya bağlantı sağlayarak diğer cihazlardan aldığınız dosyaları açamama problemi yaşıyorsanız bahsettiğimiz metotları deneyebilirsiniz. Burada bize 3. parti programlar yardımcı olacaklar.

Android’deki Tüm Dosyaları Açacak En İyi Uygulamalar

Binlerce formatın bulunabileceği bilişim dünyasında elbette tek bir program sayesinde evrendeki tüm uzantıdaki dosyaları açamazsınız. Ancak yazılımcılar ürettikleri programlarda birden fazla uzantıyı açma imkanı da sunuyor. Dolayısı ile en çok formata hitap eden uygulamaların birkaçını cihazınıza yüklediğiniz taktirde güncel olarak kullandığınız tüm popüler dosyaları açabileceksiniz. Peki bunlar hangileri? Sizler için Google Play Store‘dan rahatlıkla edinilebilecek uygulamalar arasından seçim yaparak en iyi listesi hazırladık.

mx-player

MX Player

Her ne kadar spesifik veri formatları kadar fazla uzantısı bulunmasa da videoların da pek çok biçimi bulunuyor. Hepsini sorunsuz açabilmeniz için MX oynatıcısını tercih edebilirsiniz.

[appbox googleplay com.mxtech.videoplayer.ad]

vlc-for-android

VLC for Android

Bir diğer video oynatıcı programı daha. Halihazırda masaüstü ve dizüstü bilgisayarların vazgeçilmezi idi. Gelen talepler üzerine zaman içerisinde Android versiyonu da çıkartılarak kullanıcılarla buluşturuldu.

[appbox googleplay org.videolan.vlc]

solid-explorer

Solid Explorer File Manager

Akıllı telefonunuza yüklediğiniz üçüncü parti programlara erişmede ve yönetmede görev yöneticisi yeterli imkanı sağlamıyor. Bu noktada Solid Explorer sayesinde destek alarak yönetimi hızlı ve kolaylaştıracaksınız.

[appbox googleplay pl.solidexplorer2]

androzip-free

AndroZip FREE File Manager

Yine sanal dünyanın en popüler sıkıştırma platformlarından Zip dosyalarını açabilmek için AndroZip‘i indirmenizi tavsiye ederiz.

[appbox googleplay com.agilesoftresource]

wps-office-pfd

WPS Office + PDF

Ofis programları başta olmak üzere iş dünyasında yoğunlukla kullanılan, PDF gibi çeşitli dosyalama verilerine de ulaşmayı sağlayan WPS denebilecek önemli yazılımlardan.

[appbox googleplay cn.wps.moffice_eng]

Dosya açma, format ve biçim fark etmeksizin çalışabilen uygulamalar listemizde başlıca önerebileceklerimiz bunlar. Sizler en azından birkaç tanesini deneyerek istediğiniz verimi elde etmeye çalışabilirsiniz. Zamanla geniş bir dosya hacmine sahip olursanız spesifik dosyaları açabileceğiniz yazılımları da tercih edebilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz