Yaz aylarına girdiğimiz dönemde insanlar yıllık izinlerini kullanarak aileleriyle, arkadaşlarıyla beraber tatil yapmaktalar. Her daim yanlarından ayırmadıkları akıllı telefonları da elbette yanlarında. Nasıl kendimizi, cildimizi güneşten ve sıcaklardan koruma adına çeşitli materyaller ve yöntemler kullanıyor isek akıllı cihazlarımızı da aynı şekilde korumak durumundayız. Aksi taktirde ülkenin ekonomik durumunu da göz önünde bulundurunca ufak bir servet ödediğimiz ürünlerimizin ömrü kısalabilir ve kısa sürede kullanılmaz hale gelebilir. Halihazırda bahsettiğimiz şeylerin bozulabilme, kullanılamama olaylarına da hepimiz vakıfız. Başta virüsler, siber korsanların etki ettiği sebepler geliyor. Devamında da yine bizim yer yer bilgisizlikten yer yer de tecrübesizlik kaynaklı aşırı yüklenmeden dolayı saatlerce elimizde tuttuğumuz telefonlara zarar verebiliyoruz. Yaz mevsimindeki sıcaklığın artması ortaya akıllı telefonların aşırı ısınması sorununu da çıkarıyor. Diğer yazılarımızda belirttiğimiz nasıl yapılır, engellenir tarzında bir yazıyla karşınızda olarak bu seferde aşırı ısınma problemine yanıt arayacağız, sizi yönlendireceğiz.

Güneşin tepede olduğu saatlerde dışardaysanız ve gölgelik bir yer de bulamıyorsanız muhtemelen birkaç dakika içerisinde bunalabilirsiniz. Hatta beyin kanaması geçirme tehlikesiyle dahi karşı karşıya iken çok çekirdekli işlemcilerden oluşan cihazlarımız da zorlanıyor. Durduk yerde 50 – 60 santigrat derecelik seviyelere ulaşabiliyor. Peki bu durum uzun vadede bizlere nasıl negatif sonuçlar yaratır?

2 GHz seviyesinin üstündeki çok çekirdek işlemcili ürünler pasif şekilde soğutulurken oyun oynarken bile özellikle telefonun arka kısmındaki parmaklarınızın ısındığını, elinizi yakar dereceye ulaştığını anlayabilirsiniz. İç koruma sistemleri sayesinde işlemcinin çalışırken yarattığı sıcaklık aşılmaya çalışırken ekstra bir durumda korumasız kalabilirsiniz. Aşırı ısınması konusunda rahatsız oluyorsanız bu olayın nasıl engellenir kısmına da kafa patlatıyorsunuzdur.

Yaz Aylarında Akıllı Telefonların Aşırı Isınması Nasıl Önlenir?

Belirli adımlar ve direktifler halinde sizleri yönlendirerek aşırı sıcaklıktan, ısınmadan korumaya çalışacağız. Maddeleri uyguladıktan sonra kayda değer derecede kazanım elde edeceksiniz.

asiri-isinma-kilif

1. Güneş ışığı, kılıflar.

Direkt olarak güneş ışığına maruz kalan akıllı telefonlar saniyeler içerisinde 100 santigrat dereceye ulaşıyor. Özellikle araçtaki kokpit kısmına bırakıldığında dokunamayacak ısıya ulaştığını görebilirsiniz. Yine kılıf kullanıyor ve bunu da siyah, mavi gibi kapalı renklerden seçmişseniz ışınları daha fazla çekeceksinizdir. Direkt güneşin önüne geçmemeye özen gösterirken kılıflarınızı, alacağınız ekstra aksesuarları ve kılıfları da açık renklerden seçmeye özen gösterin.

akilli-telefon-asiri-isinma-sarj

2. Şarj.

Halihazırda güneşe maruz kalmadığınız evinizde bile telefon ısınabiliyor. Arka planda çalışan uygulamalar ise dönemimizin modası. Üstüne bir de cihazı şarja taktığınızda aynı anda 3 etken ısınma sonucunu doğuracak. Birkaç tane uygulama arka planda çalıştığınızda kullanım performansının düştüğünü gözlemlerken üzerine belirttiğimiz durumları da ekleyince aşırı ısınma kaçınılmazdır.

Güneşin zararlı ışınlarından kaçmaya çalışırken aksesuarlarınızı dikkatli seçin. Normalde özen gösterdiğiniz arka planda çalışan yazılımları minimize edin, gerekirse arka planda çalıştırmayın veya tamamen kaldırın. Çokça yapılan fazla ısınan telefonları buzluğa atmayı da denemeyin. Ani ıcaklık değişiklikleri elektronik aksama zarar verebilir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz