Sizin de telefonunuzun bataryası zamanla kötüleşiyor mu? İlk başta uzun süre giden piliniz zamanlar günde iki kere şarja mı maruz kalıyor? Bunun sebebini hiç düşündünüz mü? Bu daha çok telefonunuzu nasıl kullandığınızla alakalı bir durumdur. Telefonlarımızın bataryası lityum iyon pillerinden ulaşır. Bu pilleri yıpratan da üç şey vardır; şarj döngülerinin sayısı, sıcaklık ve yaş.

Telefon Nasıl ve Ne Zaman Şarj Edilmeli ? - Keşfet Hepsiburada

Size tavsiyemiz, pilinizi çoğu zaman% 30 ile% 90 arasında bir yerde doldurmaktır. % 50’nin altına düştüğünde doldurun, ancak% 100’e ulaşmadan önce şarjdan çekin. Ancak bir gece şarjda da bırakabilirsiniz. Telefonunuzu tam olarak şarj etmek, bir telefon bataryası için ölümcül değildir ancak ömrünü kısaltacağını söyleyebiliriz. Aynı şekilde şarj seviyesinin %20’nin altına düşmesinden kaçının. Lityum iyon piller,% 20 işaretinin çok altına düşmekten hoşlanmazlar. Kısacası telefonunuzu gün içinde şarj etmek bir gece şarja takılı kalmasından çok daha iyidir. Telefonunuzun hızlı şarj olmasını istiyorsanız eğer, en iyi yol uçak modunu etkinleştirmektir.

Akıllı telefonu veya tableti daha hızlı şarj etme | Ücretsiz İndir

Akıllarda olan bir diğer soru ise hızlı şarj telefonuma zarar verir mi? Birçok akıllı telefon hızlı şarj desteğini kullanıcılarına sunuyor. Hızlı şarjın kendisi telefonunuzun, onu desteklemek için yapılmış piline zarar vermezken, üretilen ısı potansiyel olarak kullanım ömrünü etkileyecektir. Bu yüzden bunu tercih etmek size kalmıştır. Aynı zamanda telefon pillerinizi doğru şarj aletiyle şarj etmekte oldukça önemlidir. Birde pil hafıza etkisi denilen birşey var. Pil hafıza etkisi, düzenli olarak% 20 ile% 80 arasında şarj edilen pillerle ilgilidir ve telefonun, rutin olarak görmezden geldiğiniz fazladan% 40’ı bir şekilde ‘unutabileceğini’ öne sürer.
Modern akıllı telefonların çoğunda bulunan lityum piller, daha eski nikel bazlı (NiMH ve NiCd) piller olsa da pil hafıza etkisine maruz kalmazlar.

Telefonu Arabada Şarj Etmeyi Neden Bırakmalısınız? - HayatKolay

Daha uzun pil ömrü için telefonunuzu ne çok sıcak ne de çok soğuk ortamlara maruz bırakmayın. Doğru şarj cihazıyla şarj ettiğinizden emin olun. Telefon siyah görüntülenen pikselleri kapattığından, ekranınızın karanlık modunu deneyin. ihtiyaç uyulmayan uygulamaları devre dışı bırakın.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz