Akıllı telefonlarınızda en çok şikayet ettiğiniz durum yavaş şarj alması veya şarj etmesi oluyor. Peki telefonlarınızda yavaş şarj etme sorununun çözümü nedir? İşte tam bu noktada sizler için akıllı telefonlarınızda ki bu sıkıntıları %65 oranında giderecek denemiş çözümler bulunuyor. Ancak vereceğimiz yöntemleri dikkatli okuyun ve dikkatle uygulayın.

Kablo ve Batarya Durumu

İlk olarak akıllı cihazlarınız hızlı şarj etmiyor ise veya gerekenden daha az bir seviyede şarj ediyorsa, ilk olarak kablonuzun orijinal olup olmadığını kontrol edin. Unutmayın ki ilk engel şarj kablonuzdur. Araç şarj cihazları gibi sahte şarj cihazları voltaj dengesizliğinden ve diğer sebeplerden ötürü batarya ömrünüzü daha çabuk tüketip olumsuz durumda etkileyecektir. Bunun yanı sıra telefonu şarj ediyor gibi gösterebilir ve yeteri kadar dolmuyor olabilir.

Bir diğer sebep ise bataryanız olabilir. Herhangi bir sebepten dolayı kablonuzda sıkıntı yok ise batarya sağlığınız bu durumda sizi olumsuz etkileyecektir. Orijinal olmayan ve ucuz yan sanayi bataryalar hem güvenilir olmayıp hemde sizi strese sokacaktır. Bunla beraber yavaş şarj alacağı için sorunun devam etmesi olası. Bunla beraber akıllı telefonunuzun şarj girişi yıpranmış veya güç durumu sorunu yaşabiliyorsunuzdur. Başka çıkışlardan güç elde etmeyi deneyebilirsiniz.

Batarya Kalibrasyonu

Anlatmadan önce bu durumun her cihazda işe yaramadığını belirtelim.

Telefonuzun telefon arama kısmına *#0228# yazın.

Ardından  Quick Start yapmanız yeterli.

Bu durumu yaptıktan sonra batarya yüzdenizde herhangi bir azalma veya artış olduğunu görürseniz eğer, durumun çözüldüğüne emin olabilirsiniz. Ve bunu denemeden önce %50’den fazla şarjınızın olduğu zaman yapmanız en doğrusu olacaktır. Daha sonra şarjada takıp tam doldurup durumu denetleyebilirsiniz.

Yabancı bir forumda çıkan durum ise, akıllı telefonlarda şarj girişlerinde yer alan toz veya pisliklerin birikmesi temassızlık sağladığı için elektrik akımını tam olarak iletmemekte veya 1 saat şarjda kalan telefonun kesintili bir şekilde elektrik iletimi sağladığını söylüyor. Bunla beraber kesintinin milisaniyeler içerisinde olduğundan sizin bu durumu bir sembolle fark edemeyeceğinizi ancak 1 saatlik dolum yerine 40 dakikalık bir dolum yapıldığını. Sizin gibi telefonunda 1 saat doldurduğunu sanıyor olması hızlı şarj tüketimini de beraberinde getirecektir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz