Bugün sizlerle paylaşacağımız konu temp dosyasında sürekli virüs alarmı olması. Bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Temp dosyası bilgisayara girip çıktığınız zaman sitelerin küçük resimlerini, çerezleri, cookie kayıt altına alınan ve çalıştırılan dosyaların, excel, word gibi dosyaları kullandığınızda bir yedeğini buraya depolayan bir klasördür. Bu klasörü zamanı dolduğu zaman sistem kendi kendine temizler ya da üçüncü parti yazılımlar sayesinde temizlemek gerekir. Bazen bilgisayarda yüklü olan antivirüs proglarmları bu klasörün içinde virüs tespit eder ve sürekli virüs alarmı verir.

Bilgisayarınız da program yüklemeleri yaptığınızda ya da  açılan dosyalar bu klasör  üzerinde genişleme yapar ve kurulum esnasında temp klasörünü kullanır. Bundan dolayı indirdiğiniz dosyalar da ya da programlar da bu klasörü kullandığı için virüs olma ihtimali hep çok yüksektir.

Temp klasörü içindeki tüm dosyaları temizleyebilirsiniz bunda hiç bir sıkıntı yoktur. Bu klasörün içindeki tüm verileri ctrl+a ile seçin ve silin, eğer silinmeyenler var ise bu dosyalar çalışan program ya da dosyaların uzantılarıdır o yüzden açık kalan tüm programları kapatın. Temp Klasörünü Ccleaner programı ile de silebilirsiniz. Gizli dosyaları göster ayarlarını aktifleştirerek de elinizle silebilirsiniz. Virüs programlarıyla bu klasörü tekrar tarayın virüslü dosyalar var ise karantina altına alın.

Virüs tespit edilen dosyaları ayrıca “https://www.virustotal.com/tr/” adresi üzerinden online virüs taraması yapın. Bu anlattığım işlemlerle temp klasöründe sürekli virüs hatasına çözüm bulabilirsiniz. İndireceğiniz program ve uygulamalarda sürekli virüs programını kullanın ki daha güvenli bir indirme işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

Temp klasörüne ulaşmak için win+r tuşlarına aynı anda basın, çalıştır penceresine %temp% yazın ve entere basın. Bu sayede direkt olarak temp klasörüne ulaşabilirsiniz.

temp klasörü erişimi için win+r tuşlarına basınız ve çalıştır penceresine %temp% yazıp entere basmanız yeterli olacaktır. böylece direk olarak temp klasörü açılacaktır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz