Çin’in sahip olduğu sosyal ağ TikTok, Çin’in Uygur Müslümanlarına yönelik muamelesini eleştiren viral bir klip yayınladıktan sonra hizmetten bloke edilen ABD’li bir gençten özür diledi .

Şirket şimdi yasağını kaldırdı, 17 yaşındaki Feroza Aziz’in uygulamadaki önceki davranışından kaynaklandığını ve Çin politikalarıyla ilgisi olmadığını söyledi.

Ek olarak, firma “insan denetim hatası” nın Perşembe günü neredeyse bir saatliğine çekilmesi nedeniyle suçlanacağını söyledi.

Pekin merkezli ByteDance’nın sahip olduğu TIkTok, Çin’in moderasyon ilkelerini anakara Çin dışındaki ürününe uygulamaması konusunda ısrar etti.

Aziz Aziz Twitter’da firmanın açıklamasını kabul etmediğini belirtti.

“Daha önce silinmiş bir hesabımda silinmiş, ilgisiz bir hicivli video yüzünden ellerinden aldıklarına inanıyor muyum?

Aziz Aziz, Çin’in “masum Müslümanları” tutuklaması hakkında farkındalık yaratmak istediğini söyledi
Feroza Aziz: “TikTok’tan korkmuyorum”

BBC Haber muhabiri Vivienne Nunis ile yaptığı röportajda Aziz Aziz: “Bu konuda konuşmaya devam edeceğim ve Twitter’da, Instagram’da, sahip olduğum herhangi bir platformda, hatta TikTok’ta konuşacağım.

“TikTok’tan korkmam, hatta askıya alındıktan sonra bile. TikTok’tan korkmayacağım.”

TikTok açıklaması

TikTok’un ABD güvenlik şefi Eric Han, Aziz Aziz’in bu ayın başlarında Usame Bin Ladin görüntüsünü içeren bir video yayınladıktan sonra yasaklandığını söyledi.

Han, “Bu videonun hiciv olarak tasarlandığını kabul etmemize rağmen,” dedi.

TikTok kullanıcıları yasakladığında, aynı cihazın başka bir hesap oluşturmak için kullanılmasını da önler.

Aynı cihazda kurulan yeni bir hesapta, Aziz Aziz’in, ağ üzerinde popüler bir tür olan bir makyaj öğretici tarzında yapılan Uygur’la ilgili videosunu yayınladı.

TikTok, hesabın, Bayan Aziz’in cihazını ve sitenin politikalarını ihlal eden diğer kullanıcılara ait 2,406 cihazı kilitleyen “platform çapında bir yaptırım” uygulamasından sonra devre dışı bırakıldığını söyledi.

Han, şunları yazdı: “Kullanıcının yasaklı hesabı (@getmefamousplzsir), ikinci hesabıyla (@getmefamouspartthree) aynı cihazla ilişkilendirildiğinden, bu, onu ikinci, aktif hesaba bu cihazdan erişememesi nedeniyle kilitleme etkisi yaptı .

“Ancak, hesabın kendisi etkin ve erişilebilir kaldı, videoları görüntülemeye devam ediyor.”

Ancak Perşembe sabahı, Han’ın bir “insani ölçülme hatası” olarak nitelendirdiği şey nedeniyle, birden fazla ağda 2 milyondan fazla kez izlenen virüs videosu TikTok’tan da çıkarıldı.

“Topluluk yönergelerimizdeki hiçbir şeyin bu video gibi içeriği engellemediğini ve kaldırılmaması gerektiğini açıklığa kavuşturmak önemlidir” dedi.

“Bu sabah tarafımızdaki hata için kullanıcıdan özür dileriz.”

Hızlı büyüme, inceleme eklendi
İnsan Hakları İzleme Örgütü BBC’ye şeffaflık eksikliğinin daha fazla incelemeyi hak ettiğini söyledi.

Kar amacı gütmeyen Çin araştırmacısı Yaqiu Wa, “Azizlerin hesabının askıya alınmasının gerçek nedenlerini bilmek zor,” dedi.

“TikTok, çıkardığı videolar veya askıya aldığı kullanıcılar hakkındaki verileri veya kaldırma ve askıya alma işlemlerini belirlemek için kullandığı yapay zeka araçlarını halka açıklamıyor.”

“TikTok, Çin hükümetinden hangi içeriği tanıttığı veya Çin dışında çıkardığı yönünden emir almadığını defalarca vurgulamış olsa da, tüm Çinli şirketlerin sadece hissedarlarına karşı sorumlu olmadıkları düşünüldüğünde şüpheyi gidermek için çok az şey yaptı. “Çin Komünist Partisine de.”

Olay, son iki yılda popülerlik patlayan bir ağ olan TikTok için erken, yüksek profilli bir sansür anlaşmazlığına işaret ediyor.

Mobil zeka analistleri Sensor Tower’a göre, dünya çapında uygulama şimdi 1,5 milyar kez indirildi.

2019’un en çok indirilen oyun olmayan üçüncü uygulaması olarak rakipleri Facebook ve Instagram’ın önünde görünüyor.

Popülerlikteki bu artış, Çin mülkiyeti nedeniyle Batı pazarlarında kaygı yarattı.

ABD’de, TikTok’un müzik tabanlı bir sosyal ağ olan Musical.ly’yi satın alma anlaşması şu anda ABD’deki ABD Dış Yatırım Komitesi tarafından incelenmektedir. Komite özellikle veri depolama ve gizlilik uygulamalarına bakıyor.

Şubat ayında firma, çocukların veri gizliliğini içeren bir ABD davasında şimdiye kadarki en büyük para cezasına çarptırıldı . Şirket, Musical.ly’in devralınması sayesinde edinilen ve 13 yaşın altındaki kullanıcılar hakkındaki verileri işlemesi üzerine 5.7 milyon dolar (4.3 milyon £) ödemeyi kabul etti .

BBC

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz