Trump yönetiminden Huawei yasağı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, Çinli Huawei Technologies’in Amerikalı üreticilerin özel izin almadan teknolojilerini satın almasını ya da ABD’de kendi teknolojik ekipmanlarını satmasını yasakladı.

Huawei, ABD’nin yaptırımlarını aşarak İran’a yasaklı finansal hizmetler sağlamakla ve bu ihlallerin soruşturulmasını önlemeye çalışmakla suçlanıyor. Ayrıca, ABD makamları, Çin teçhizatının casusluk için kullanılabileceğine inanıyor.

Huawei ile birlikte, bir Çinli üretici ile ilişkilendirilen “kara listeye” 70 şirket daha eklenecek. Tedbirleri uygulamak için Trump, ülkede “bilgi teknolojisine yönelik tehditlerle bağlantılı olarak” acil durum protokolünü ortaya koymak zorunda kaldı.

Çinli şirket temsilcileri, kısıtlamaları “Huawei’nin haklarına yönelik tuhaf bir tecavüz” olarak nitelendiren bir bildiri yayınladı. Bununla birlikte, üretici ABD hükümetiyle bağlantıya geçmek istediğini belirtti.

Geçen yıl, benzer yaptırımlar Çin’den diğer şirket ZTE üzerinde gerçekleşti. Ayrıca ülkeyle Amerikan cihazları ve teknolojileri sağlayan İran’la ilişkilerde bulundu. Kaynaklara göre, büyük Amerikan pazarında çalışma yasağı nedeniyle ZTE, mobil işletmeyi satma olasılığını düşünüyordu.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz