Türk Bilim insanları, yerli atomik mikroskop kullanarak Covid-19’u üç boyutlu görüntüledi. Yüksek çözünürlük ile görüntülenen Covid-19, dünyada bu konuda çalışmasını yürüten kişilere yol gösterecek. Fırat Üniversitesi araştırmacıları, ODTÜ’lü bilim insanları tarafından yerli imkanlar ile geliştirilen mikroskop kullanılarak Covid-19’un üç boyutlu resmini ortaya çıkardı.

Koronavirüsün daha önce çekilen resimlerinde genellikle elektron mikroskobu kullanılıyordu. Elektron mikroskobu yapılan görüntüleme işlemi ardından kontrastı yükseltmek için boyama, dondurma ve kesit alma işlemi uygulanıyordu. Yapılan bu işlem ise virüsün orijinal yapısını bozduğu için gerçek zamanlı görüntüleme gerçekleşmiyor. Yeni çalışma ile atomik mikroskobu kullanıldı ve bu çalışma sonucunda elde edilen koronavirüs görüntüleri şaşırttı.


Fırat Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Ümit Çelik açıklamasında ,“Kovid-19 virüsünün faz ve üç boyutlu görüntüsü; virüs saflaştırılması, bireysel virüs yapılarının değişik ortamlar altında analizi, viral yapıların nanomekanik özelliklerinin araştırılması, aşıların saflaştırılması, zaman bağımlı olarak değişik yüzeylerde virüs yapısı analizi, virüs-hücre etkileşimi analizi, değişik pH veya kimyasal ortamlarında virüs analizi, virüs-ilaç etkileşim analizi gibi birçok alanda kullanılabilir.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasına ise “Faz görüntülerinden koronavirüsün iç yapısı ile ilgili bazı bilgilere ulaştık. Görüntülerde, çevresindeki çıkıntılı yapılar, yapı üzerinde faz farklılıkları gözleniyor. Çalışmamız, bir başlangıç. Şu anda koronavirüsü, yaşadığı gerçek biyolojik sıvı ortamında görüntülemek için uğraşıyoruz. Bunun örneği dünyada yok. Başaracağımıza inanıyoruz.” şeklinde devam etti.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz