Turkcell, kendi bünyesinde geliştirdiği Afet Durumu Şebeke Yönetimi teknolojisi sayesinde doğal afetlerin yaşanmasından hemen sonra ortaya çıkan iletişim sorununu ortadan kaldırmayı başaracağını bildirdi. Deprem, sel, toprak kayması ve kitlesel yangın gibi doğal afet durumlarında şebekeler otomatik olarak kendini düzenleyerek ses, kısa mesaj (SMS), BİP, Facebook ve Twitter gibi popüler iletişim kanallarının etkin olarak kullanılmasına olanak sağlayacak. Bu sayede söz konusu durumlarda yaşanan iletişim yoğununun neden olduğu kopukluklar ortadan kalkacak.

Sistem Otomatik Devreye Girecek

İletişim kurmanın son derece zor olduğu afet durumlarında yaşanan iletişim kesintileri nedeniyle insanların birbirlerine ulaşamaması kimi zaman can kayıplarına neden olabiliyor. Bu durumda ilgili bölgede faaliyet gösteren GSM firmaları için elle müdahale gerçekleşene kadar söz konusu iletişim sorunu devam ediyor. Bu yönde bir çalışma yapan Turkcell, söz konusu müdahale gerek kalmadan, şebeke sisteminin afet durumunu fark ederek kendini ona göre düzenlemesini sağlayan özel bir teknoloji gelişirdi. Turkcell mühendislerinin çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bu yeni teknolojinin yani Afet Durumu Şebeke Yönetimi teknolojisinin Türkiye’nin hemen her yerinde kullanılabileceği belirtildi.

turkcell afet sebeke

Olası afet anlarında kendini düzenleyerek ilgili bölgeye daha çok iletişim kurulacağını öngörerek söz konusu imkânı genişleten sistem, bölgede çok rahat ve kaliteli bir şekilde iletişim akışının olmasını sağlayacak.

Kaynak: Turkcell

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz