Turkcell Kartal Plaza’da yapılan testte üç taşıyıcıdan destek alan indirme yapısı, Ericsson şebeke ve Snapdragon 800 işlemcili Qualcomm cihazları kullanılarak 3G’de 63 Mbps gibi bir hıza ulaşıldı. Üç taşıyıcılı teknolojisinin yanı sıra Çift Taşıyıcı teknolojisiyle 11,5 Mbps’lik bir veri yükle hızına ulaşıldı.

Testlere ev sahipliği operatör devinin hali hazırdaki 3G şebekesi, çift taşıyıcı teknolojiye sahip. Çift taşıyıcı teknoloji ile 43,2 Mbps’lik bir veri indirme hızına sahip olan Turkcell, tek taşıyıcı ile 5,76 Mbps gibi bir veri yükleme hızına sahip.

Üç Taşıyıcılı İnternet Teknolojisini deneyen ilk operatör Turkcell

İletişim sektörünün devlerinden Ericsson‘un Üç Taşıyıcılı İnternet Teknolojisi’nin testi için Turkcell 3G’yi tercih etmesi, Türk operatörünün dünyada üç taşıyıcılı özelliği deneyen operatör olmasını sağladı. Üç Taşıyıcılı veri indirme ve çift taşıyıcılı veri yükleme hızının testi dünya teknolojisi için büyük önem ifade ediyordu.

turkcell uc tasiyicili internet teknolojisi

Üç büyük firmanın ön ayak olduğu testlerde alınan sonuçlar oldukça başarılı. Verileri indirme hızında yaklaşık yüzde 50’lilik bir artış, veri yükleme hızında da yüzde 100’lük bir artış söz konusu.

Müşterilerini daima en yeni teknolojilerle buluşturmak isteyen yetkililer, testlerin yapılması için Turkcell’ın tercih edilmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirdiler. Üç Taşıyıcılı İnternet Teknolojisi‘nin tam olarak faaliyete geçirmesi demek müşterlerin istedikleri mobil uygulamalara daha rahat ulaşması anlamına geliyor.

Sektörlerinin enleri olan Turkcell, Ericsson ve Qualcomm, daha önce pek çok başarılı inavosyonları gerçekleştirmişti.

Kaynak : Mobil131 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz