Turkcell T40 akıllı telefon, düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı. Turkcell T40, “ilk Türk akıllı telefonu” niteliği ile ayrı bir önem taşımakta.

Turkcell zaten geçen aylarda Gebze kod adını taşıyan “yerli akıllı telefon” atağını başlatmıştı. Türk mühendisler tarafından tasarlanan Turkcell T40, diğer akıllı telefonlarda bulunmayan çok farklı özellikler taşımakta.

 

Turkcell T40 Özellikleri

Donanım özellikleri bakımından orta seviyede olduğu söylenebilen cihaz 4 inç, 480 x 800 piksel çözünürlüklü IPS ekran taşıyor. 1.2 GHz çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon işlemciye sahip olan ilk Türk akıllı telefonu 1 GB RAM ve 4 GB dâhili hafıza ile destekleniyor. Ayrıca NFC özelliği de bulunduran cihaz 11mm kalınlığa ve 136 gram ağırlığa sahip.  Kamera özellikleri arasında sıfır deklanşör gecikmesi, HDR çekim modu, yüz tanıma ve otomatik sahne tanıma gibi orta seviyede özellikler yer alıyor.

Turkcell T40, kullanıcılara Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi yüklü olarak gelecek. Diğer akıllı telefonlarda bulunmayan farklı özelliklerden ilki çaldır-kapat özelliği. Bu özellik sayesinde Turkcell T40, sizin telefonunuzu arayıp hemen kapatan birini bir süre sonra otomatik olarak geri arıyor. Akıllı telefonda bulunan diğer farklı özellikler arasında bir kişinin telefon numarasını hemen kaydetme ve hızlı şekilde arama özellikleri var.

turkcell T40-2

Turkcell T40’ın ilk Türk akıllı telefonu olmasına istinaden, telefonun arka kapağı için Türklere özgü desenler tasarlanmış. Turkcell T40’ı aldığınızda kutuda biri desenli diğer desensiz iki kapak göreceğinizi belirtelim. Bunların yanında akıllı telefondan kanun, darbuka ve bağlama gibi çalgılardan çıkan seslerle oluşturulan zil seslerini de duymak mümkün olacak.

Akıllı telefon, görüşmeler sırasında dışarıdaki gürültüyü karı tarafa iletmeyecek şekilde tasarlanmış. HD ses desteği de ses özellikleri arasında yer almakta.

Turkcell T40’ın fiyatını henüz açıklamayan Turkcell Genel Müdürü, cihazın Eylül ayı sonunda piyasada olacağını söyledi. Tasarımı hazır olan akıllı telefonun üretimine önümüzdeki günlerde yurt dışında başlanacak ve üretimin bir kısmı Türkiye’de gerçekleştirilecek.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz