Kısa bir süre önce Dünya Kaynakları Enstitüsü, bir yeni çalışma yaparak genel anlamda dünyadaki su kıtlığı raporlarını yayınladı. Paylaşılan bu raporlara göre ülkemizde çok ciddi bir riskin olduğunu belirtelim. Özellikle artış gösteren küresel ısınma ile beraber, su kıtlığı daha da büyük bir sorun haline geliyor. Temel ihtiyacımız suyun dünya genelinde kritik bir seviyeye inmesi çok ciddi bir sorun olarak biliniyor.

Dünya üzerinde içilebilir su kaynakları ele alınıp araştırma yapıldı. Bu yapılan araştırma sonucu elbette çok ciddi risklerin olduğunu gösteriyor. Sizlerinde merak ettiği gibi gelin bu listeye beraber bakalım ve ülkemizin de kaçıncı sırada olduğunu görelim.

Rapora baktığımızda, dünya genelinde dörtte birlik kısmı su kıtlığı sorunu yaşamakta. Konu hakkında açıklamalara baktığımızda bir kısım ülkenin tatlı su kaynaklarını hiç bitmeyecekmiş gibi kullandığı görülüyor. Bu ülkelerin ise İsrail, Lübnan ve İran ile Ürdün olduğunu belirtelim.

Rapor genelinde, 27 ülkede su kıtlığı riski çok yüksek. Elbette bu ülkelerin içerisinde Hindistan, Türkmenistan ve Pakistan’da yer alıyor. Eğer kişi başına düşen yıllık su rezervi 700 mt3 altına düşerse su kıtlığı sorunu kabul edilmekte.

Türkiye ise listede yer alan 164 ülkeden 32. sırada yer alıyor. Kısacası ülkemizde önlem almaz ise yavaş yavaş su kıtlığına doğru gidecek. Bilim insanlarının bu konuda tedbir alması ve devletleri uyarması gerekmekte.

Sonuç olarak su bir ihtiyaçtır. Su hayattır!

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz