Aylardır hafta sonları sokağa çıkmayan ve akşamları evlerinde kalan Türkiye, sonunda kademeli bir şekilde normalleşmeye doğru adım attı. Sağlık Bakanlığı kontrolünce kademeli olarak normalleşen Türkiye, dört farklı risk gruplarına ayrıldı ve bu risk gruplarına göre koronavirüs tedbirlerinin ne kadar katı olacağı da belirlenmiş oldu!

Kontrollü sosyal hayat'a geçişin ilk büyük adımları bugün atılacak

Kademeli yeni normalleşme sürecinde ilk gün, Türkiye’nin risk haritasında 39 ilk yüksek ya da çok yüksek riskli grupta yer alıyordu. Türkiye’nin en büyük illerinden İstanbul ve İzmir, yüksek riskli grupta yer alırken; başkent Ankara, orta seviye riskli il olarak belirlenmişti ancak bu durum ilk zamanlar söz konusuydu. Şu an harita daha da kırmızı olmuş durumda!
Yeni normalleşme sürecinde de vakaların artacağı tahmin ediliyordu ancak bu kadar çabuk olacağı beklenilmiyordu. Normalleşme sürecinin ilk haftası geride kalırken yüksek ve çok yüksek riskli il sayısı 39’dan 48’e yükselmiş durumda.

TTB İkinci Başkanı Doç. Dr. Ökten: Yüksek riskli il sayısı 9'dan 12'ye çıktı, normalleşme için çok erken - Sputnik Türkiye

Göz ardı edilemeyen bu artış ile ilgili Türk Tabipleri Birliği İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten;
Bu demektir ki pandemide biz yüksek riskli durumdayız. Bu durumun üzerinde kontrollü normalleşmenin etkisi olduğunu henüz görmüyoruz. Okulların açılmasıyla 1-2 hafta sonra yüksek ve çok yüksek riskli illerin artacağını göreceğiz. O zaman ne yazık ki kötü bir tablo olacak.
Günlük 200 binin altında aşılama var ve bunu artırmalıyız. En az 1 milyona yakın aşılama olmalı, bunu yapmadığımız sürece toplumsal bağışıklığı sağlayamayız. En önemli sorunlardan birisi varyant virüsün tüm illerde artış göstermesi. Bu koşullarda kontrollü veya kontrolsüz normalleşme sürecine geçmemiz mümkün değil. Aksine önlemleri artırmamız gerek” ifadelerine yer verdi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz