Uzmanlar tarafından gelen açıklamaya göre mevsim değişikliğinden dolayı Türkiye başka bir kriz ile karşı karşıya olabilir. Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sevgili, Afrika’da başlayan ve daha sonra Türkiye’nin İran, Irak sınırına kadar gelen çöl çekirgeleri yer almıştı.

Canlıların uygun ortam bulup hızlı bir şekilde popülasyon arttırdıkları dikkati çekti. Yeni böcek istilasının ise daha önceden görülmeyen bir tür olduğunun açıklamasında bulunuldu. Bu tür, kelebek dediği ama kelebek olmayan ağustos böceğigiller grubuna dahil olan bir tür olduğu belirtildi. Bu tür ilk kez 2000’li yıllarda Hopa bölgesinde görülmüş ve bitkinin özsuyu ile beslenen Asya kökenli Japonika adlı bir böcek, bölgede fındık, kivi ve orman ağaçlarına ciddi bir şekilde etki bırakmıştır.

Japonika adlı böceğin herhangi bir düşmanı olmamasından dolayı kolay bir şekilde üreyip çoğalabiliyor. Prof. Dr. Hasan Sevgili bu konu hakkında; “Bu böcek türü çekirgeler gibi göç etmiyor, popülasyonunu genişleterek alanını büyütüyor. Önceki yıllarda İstanbul üzerinden Bulgaristan’a kadar ulaştılar. Bu tür yaklaşık 400 metre rakıma kadar çıkabiliyor” ifadelerine yer verdi.

Bu türe ülkemizde sık sık rastlanacağına ve bu türe karşı tedbirli olmamız gerektiği konusunda uyarı yapıldı. Ayrıca Prof. Dr. Sevgili,Bu böcekleri işgalci tür olarak tanımlayabiliriz. Sayıları giderek artabilir. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte daha önce görmediğimiz çeşitli böcek ve bitki türlerine rastlayabiliriz, hazırlıklı olmakta fayda var” Uyarısında bulundu.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz