Konu silahlar olunca, Türkiye’nin dünya genelinde prestijli bir konumda olduğunu tartışmaya gerek bile yok. Türk silah üreticileri ve iç pazar bir tarafa, dünya genelindeki silah markalarının adına silah satışı olarak, ülkemizde geliştirilen tabancalar yurt dışında almış oldukları ödüller ve sipariş rakamlarıyla bizler gururlandırıyor.

Bu bakımdan Türkiye’de geliştirilmiş olan silah ve silah teknolojilerinin daha fazla bölgeye ulaşması adına sosyal medya ve birçok reklam oldukça fazla önem taşımakta.

Bütün silah inceleme ve reklamı yasaklandı!

Türkiye’de silah incelemesi ve atış videoları gibi yayınlanmış olan videolar şimdilik YouTuber’ler tarafından oldukça fazla dikkat çekiyor. Fakat, 28 Aralık 2018 tarihinde 30639 Sayılı Resmi Gazete’de görülen yeni karar görenleri şaşırttı. Ticaret Bakanlığı’nın devam ettirdiği Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmenliği’nin 27’inci maddesinde görülen olay şundan ibaret: “Tüm ateşli ve ateşsiz silah, silah üreticisi ve satıcılarının reklamları yasak” fıkrası yer alıyor.” Bu bakımdan internet ve TV olmak üzere bütün medya platformlarında silah ve silaha dair reklam, video veya inceleme yapılması yasaklandı. Özellikle avcılık kanallarının artık sonu gelebilir.

Bu yasağa uymayanlar için bir ceza elbette var. Örnekler ise şöyle;

  • Ülke genelinde yayın yapan TV kanalı: 341 Bin TL ceza ödeyecek.
  • YouTube’da yapılırsa eğer, 85 Bin TL ceza ödenecek.
Kaynak : Mobil131 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz