Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim dalı öğretim üyesi Dr. Ahmet İnal, Türkiye’de görülen koronavirüs mutantları ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu.
Türkiye’de en fazla ingiliz mutantının görüldüğünü ifade eden İnal, şu ifadelere yer verdi;

Forum USA | ABD'de koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 180 bin 618'e  çıktı

“Diğerleri ise daha nadir görülen Brezilya ve Güney Afrika mutantıdır. Güney Afrika mutantı oldukça nadir görülüyor; bakanlığın açıkladığı sayıya göre 250 civarında. Fakat içlerinde en ölümcül olanın Güney Afrika virüsü olduğunu söylemek lazım. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, aşıların da Güney Afrika virüsüne karşı etkisinin daha az olduğu ama etkili olduğu görülüyor. Güney Afrika virüsüne karşı dikkat edilmesi gerekiyor”

En fazla rastlanan mutant İngiliz mutantı olsa da diğer türlerine karşı da dikkatli olmak gerektiğini vurgulayan İnal, sözlerine şu şekilde devam etti;
“Diğer mutant virüslere de dikkat etmek lazım. Özellikle İngiliz mutantında yoğun bulaşın olduğu görülüyor. Brezilya mutantı da bulaşıcı ve hastalık ağır geçen özelliktedir. En ağır geçen hastalıklardan bir tanesi Güney Afrika’dır. Zaman içerisinde mutantlara yeni mutantlar da eklenebilir. Belki Türkiye mutantı da bulunabilir. O zaman da, ‘Türkiye mutantında şu özellikle var’ denilebilir. Ancak henüz onu bulmuş değiliz. Virüs her an mutasyona uğruyor; ama şu an Türkiye mutasyonuna uğrayıp uğramadığını net şekilde henüz belirlemiş değiliz.”

Kolombiya'da koronavirüs tedbirleri - Anadolu Ajansı

Vakalarda yaşanan artış sebebinin en çok İngiliz varyantı olduğunu söyleyen İnal, sözlerini şu şekilde sonlandırdı;
“İngiliz mutantının en büyük özelliği hastalığı ağır geçirmiyorsunuz; ama daha çabuk bulaşabilen bir virüs. Bulaştırıcı özelliği yüksek olduğu için çift maske takmak gerekebiliyor. Kış döneminde ev ziyaretleri arttığından dolayı virüsü daha etkin gördük. İngiliz mutantında daha genç grubun etkilendiğini, bu grubun da hastanelik olduğunu gördük.
Yoğun bakımdaki yaş sınırının daha da düştüğünü izledik. Hatta çocuklarda MIS-C hastalığının daha çok olduğunu gördük. Bizim temel kuralımız hangi mutant virüs olursa olsun maske, mesafe ve temizliği üst seviyeye çıkarmak ve maskeyi çift takmakta fayda var.”

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz