Kısa süre önce TÜİK bir açıklama yaparak ülkemizde en çok hangi hastalıktan dolayı ölüm olduğunu açıkladı. İşte detaylar…

Türkiye İstatistik Kurumu olan TÜİK kısa süre önce ülkemizde en fazla ölüm ile sonuçlanan hastalıkları belirtti. Listenin başında yer alan ve geçtiğimiz senelerde de %38,4 oranında dolaşım sistemi rahatsızlıkları olurken, %19,7 iyi ve kötü huylu olan tümör ve %12,5 oranında solunum sistemi rahatsızlıkları yer alıyor.

Hastalıklar ölümü çok fazla tetikliyor!

İllere göre detaylı sonuçlara baktığımızda ise hastalık sonucu ölümlerde dolaşım sisteminin en büyük ölüm sorunu olduğu belirtildi. İl bazında ise; Çorum %47 ve Denizli %46 olurken Adana ise %46 ve Çanakkale ile Afyon’un %46 olduğu belirtildi. İyi ve kötü huylu tümörlerde ise gerçekleşecen ölümlerin en fazla olduğu il %24 oranında Kırklareli ve %23 ile İstanbul oluyor. Arkasından ise %23 ile Van geliyor.

Ülkemizde sizlerinde gördüğü gibi en fazla ölüm sonucu olan rahatsızlık dolaşım sistemi hastalıkları oluyor. Bu rahatsızlıklarda ise %40’a yakın iskemik kalp hastalığı oluyor. Arkasından ise %22 oranında serebro-vasküler hastalığı ile %8 oranında hipertansif hastalığı takip ediyor.

Tümörden dolayı ölümler ise gırtlak ve soluk borusu ve akciğer tümörü oluyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz