Ülkemizin büyük projesi olarak bilinen yerli ve milli imkanlar sonucu yapılacak olan TÜRKSAT 6A uydusu için maliyetin artacağı belirtildi. İşte detaylar…

Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu olan 6A projesi için birçok gelişme daha yaşandı. Tam anlamıyla yerli ve milli imkanlar sonucunda yapılacak olan proje için Birçok kurum bir araya gelecek.

Türksat 6A’nın maliyeti daha fazla olacak!

Gerçek anlamda sorunların çözülmesi ile beraber projenin 2020 yılı aralık ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Son gelen haberlere göre bu projenin tamamlanması tam 600 milyon TL’ye dek gelecek. Elbette bu kadar bir giderin, Ulaştırma Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından karşılanacağı iddia ediliyor.

Yeniden süre uzatılabilir!

TÜRKSAT 6A projesi ise bundan 5 yıl önce 15 Aralık günü başlamış ve 60 ay olarak projenin tamamlanacağı söylenmişti. Kısacası 5 yılda proje tamamlanacak. Ancak bu tahminlerin tam anlamıyla tutmadığı görülüyor. Bu bakımdan 2019 değil de, 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Ancak bu sürenin yeniden uzatılacağı söyleniyor. Eğer bu talepte kabul edilirse 2021 yılı bekleniyor. Zaten ülkemizin uzayda yörünge hakkı 2022 yılında bitecek. Bu zamana dek uydunun hazırlanması ve fırlatılması bekleniliyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz