Twitter’da Yeni Bir Açık Keşfedildi

Dünyanın en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, şu sıralar olumsuz bir haber ile gündemde. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre platform üzerinde 1 yılı aşkın süredir bir açık mevcut. Üstelik bu açık, doğrudan kişisel verilere erişilmesini sağlıyor. Üçüncü parti yazılım temelinde oluşan sorun, geniş bir kitleyi tehlike altına atıyor.

1 Yıldır Var Olan Twitter Açığı

Belirtilenlere göre Twitter’ın Hesap Etkinliği API’sini kullanmakta olan herhangi bir platforma üyeliğiniz ile giriş yaptıysanız verileriniz tehlike altında olabilir. Kullanıcılar tarafından paylaşılan veriler, ne yazık ki bahsi geçen açık nedeniyle alakasız bir geliştirici ile paylaşılmış olabilir. Bu durumsa veri gizliliği açısından tehlike çanlarının çalmasına yol açıyor.

Sadece bununla sınırlı kalmayan sorunlar dahilinde kullanıcıların DM ve korunmakta olan tweetleri gibi verileri de açığa çıkma tehlikesiyle karşı karşıya. Konu ile ilgili çalışma içerisine geçen Twitter yönetimi, sorunun kaynağına yönelik yeni iyileştirmeleri kullanıcılar ile paylaştı.

Twitter Yönetimi Tarafından Paylaşılan Güncelleme

Konu ile ilgili güncelleme yayınlayan Twitter yönetimi, açığın keşfedilmesinden hemen sonra çalışmaya başladıklarını ve birkaç saat içerisinde güvenlik önlemleri aldıklarını belirtti. Ayrıca söz konusu güncelleme notlarında bu hatanın Twitter kullanıcılarının %1’inden daha azını etkilediği belirtiliyor. Bilgilerin ulaştığı geliştiricinin ise hali hazırda kişisel verilerin kötüye kullanımı adına verilen mücadeleye önceden beri katılmış olduğu paylaşıldı.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz