Uçakta telefon kullananların yandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce verilecek olan idari para cezalarına yeni bir düzenleme getirildi. Düzenleme ile beraber cezaların tutarı arttı. İşte detaylar…

Bugün Resmi Gazete ile beraber yürürlüğe giren Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü idari para cezaları hakkında yönetmenlik kapsamında verilecek olan para cezaları yeniden düzenlendi. Düzenleme sonucu eski cezalardan daha yüksek cezalar kişileri bekliyor.

  • Uçak içerisinde akıllı telefonlarını kapatmayan kişilere 2 bin 124 TL ceza uygulanacak.
  • İzinsiz Drone uçuran kişilere ise 8 bin 498 TL ceza uygulanacak.

Uçakta cep telefonu kullananlar hazır olsun!

Cezaların artışıyla beraber bazı açıklamalarda bulunan Hukuk Fakültesi üyesi Dr. Sami Aksoy, açıklamalarında yolcular açısından, kurallara uymayan yolcu sınıfındaki yolculara ciddi cezalar uygulanacak. Bunlara örnek ise uyarılmasına rağmen, uçak içerisinde elektronik cihaz kullanan ve çalıştırmayı sürdüren, yerine oturmamakta ısrarcı olan, kemerini bağlamayan yolcular ve kabin ekibine hakaret edip sözlü tacizde bulunanlar için 2 bin 124 TL‘ye dek ceza uygulanacak.

Bunlara ek olarak ise uçak içerisinde sigara veya elektronik sigara içen kişilere 2 bin 124 TL ceza uygulanacak. Geçtiğimiz yıl bu ceza 1,717 TL olduğunu hatırlatalım. Uçuş emniyetini bilerek riske atan bir pilot hakkında ise 14 bin 163 TL‘lik bir ceza uygulanacak. Eğer yetersiz bir şekilde yakıt olması halinde uçuşa devam eden personele ise 3 bin 541 TL ceza uygulanacak.

Siz bu cezalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kurallar açısında bu düzenlemenin getirilmesi iyi olmuş mu?

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz