USB’den Zarar Görenlerin Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Harici depolama alanı olarak yaygın şekilde kullanılan USB, son zamanlarda güvenlik açığı ile gündeme gelmiş olup, insanlara oldukça zararlar vermektedir. Bu zararalar tespit eden yetkililer 10 adet zarar belirlemiş olup, bunlardan birisi de günümüzün gündemi olan kripto paralar olmuştur. USB sayesinde bulaşmakta olan zararlı yazılımlar sayesinde kripto para madencisi olarak gündeme gelmiştir.

20 yıllık bir geçmişe sahip olan USB’ler aslında iyi bir geçmişe sahip olmasa da insanlar tarafından halen daha geniş bir şekilde kullanılmaktadır. USB’ler iş için yada günümüzde pek çok alanda kullanılmakta olup, aslında sahte yazılımlar nedeni ile birçok kişinin zarar görmesi de sağlanmaktadır.

USB’den Zararlı Kripto Para Madenciliği

KSN’den gelmekte olan verilere göre sürücü kök dizinlerinde oldukça sık tespit edilmiş olan kripto madencilerden bir tanesi, 2014’ten beri bilinen Rojan.Win32.Miner.ays/ Trojan.Win64.Miner.all. olarak bilinmektedir. Bu Truva atı şeklinde olan zararlı yazılım, sizlerden habersiz şekilde madencilik uygulamasını bilgisayarınıza atarak kuruyor ve ardından yazılımı gizlice çalıştırıp, saldırgan tarafından kontrol altına alınarak harici bir sunucuya alınarak sonuçları saklamak için gerek duyulan dosyaları indiriyor. Bu sizin anlamsız şekilde bilgisayarınız üzerinden yapılan bir işlemi simgelemekte olup, sizin hiçbir konudan haberinizin olmaksızın bu işlemler gerçekleşiyor. Bu durum aslında 2018 yılında belli olmuş olsa da aslında yıllar öncesine dayandığı görülmüştür.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz