Herkesin en az birer tane sahibi olduğu akıllı telefonların işlevsellikleri sayesinde hayatımıza katılan kolaylıkların haddi hesabı yok. Genel manada her türlü işimizi görürken saatler alabilecek durumlar saniyeler içerisinde halledilebiliyor. Elbette bunun yanında istenmeyen problemler de yaşanabiliyor. Neticede üretilen telefonlar da fabrikasyon üretiminden geçtiğinden dolayı ufak bir sorun milyonlarca cihaza yansıyor ve ortaya koskoca bir kitlenin problem yaşadığı sorunlar çıkıyor. Bahsettiğimiz türde kişisel olmayan ve birçok kişinin yaşadığı problemlerin çözümü de genellikle firmaların resmi rehberlerinden bilgilendiriliyor. Böylece kullanıcılar sıkıntıları aşıp tekrardan beğendikleri kullanım deneyimine ulaşıyorlar. Ancak bazı ciddi durumlar da var ki çözümlerini bulmak kolay olmuyor. Bunlardan bir tanesi de yazımızın konusu olan uygulamalar donuyor problemi. Duyabileceğiniz ve okuyabileceğiniz onlarca çözümün arasından hangisini sizin ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız ve cihaza daha fazla zarar vermek istemiyorsanız yazımızın devamındaki adımları uygulamanızı tavsiye ederiz.

3. parti uygulamalar sayesinde halihazırda kullandığınız cihazlarda bulunan işletim sistemlerinin hareket alanı genişletiliyor. İçerisinde bulunmayan özelliklerin dahil edilebildği bu sistem yine 3. kişiler tarafından geliştirilebildiğinden herkesin isteklerine göre ayrı ayrı hazırlanabiliyor. Geliştiriciler talep gören ancak piyasada eksikliği hissedilen etkileşimleri yazılım halinde üretip online marketler üzerinden sunmaktalar. Çoğunu ücretsiz şekilde edinebildiğimiz uygulamalar donuyor sıkıntı çıkarıyor diye de sitemlerde bulunuyoruz. Zira zincirin halkaları şeklinde her halkanın kendi içinde sorunsuz çalışması ortaya istenilen kaliteyi çıkarıyor. Bazen telefon kaynaklı bazen de yazılım kaynaklı donma kasma ve benzeri şeyler yaşanıyor. Önüne geçebilmek amacıyla da bizler içeriğimizde size hitap edebilecek yönergeler hazırladık.

uygulama-donuyor

Uygulamalar Donuyor, Uygulamaların Donma Sorunu Nasıl Halledilir?

Öncelikle uygulamaların donmasının ana sebeplerini ele almamız gerekiyor. Birçok nedeni olabileceği gibi basit bir nedeni de olabilir. Örneğin siz uygulamayı indirdikten sonra otomatik olarak önerilen sistem özelliklerine sahipseniz ve hatta daha fazlasına sahipseniz ancak ona rağmen sorun yaşıyorsanız muhtemelen yazılımın kodlama kısmında problem yaşanıyordur. Fakat siz düzenli ve sağlıklı şekilde kaliteli kullanıma sahipseniz ve devamında sorunlar yaşıyorsanız güncelleme hatasından güncelleme sonrası uyumsuzluğa, hafızadan ön bellek sorunlarına dek geniş yelpazede sebeplerden bahsedilebilir. Önerilerimizi aşağıdaki adımları uygulayarak deneyebilirsiniz.

1. Hafıza alanını kontrol edin, alan açın.

Çoğu zaman hafızanız yetmediğinden önerilen sistem özelliklerine sahip olmanıza rağmen donmalar gerçekleşiyor.

2. Uygulama ön belleklerini temizleyin.

Dolan ön bellekler de yine cihazın yavaşlamasına sebep.

3. Uygulamaları güncelleyin.

Bazı problemlerin çözümü güncellemelerle birlikte yayınlanıyor. Siz güncellemeleri takip etmiyor ve yüklemiyorsanız sıkıntı çekmeniz muhtemel.

4. Tüm bellekleri tamamen temizleyin.

Sadece belli başlı uygulamaları değil, telefondaki tüm bellekleri gözden geçirin.

5. Fabrika ayarlarını sıfırlayın.

Yaptığınız tüm işlemlere rağmen verim alamadıysanız fabrika ayarlarına dönün.

Sizlere sunacağımız önerileri sırasıyla uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü son adımı ilk etapta uygulamanız durumunda kolaylıkla halledebilecekken gereksiz zorluklar yaşayabilirsiniz. Tüm adımları düzgünce uyguladınız ama yine de donmaları engelleyemediyseniz kapladığı alan ve harcadığı RAM seviyesine göre yazılımları silmeyi deneyin.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz