Video oyunlarında kumar sorunu var

Günümüzde, sadece bir video oyunu satın alma, ona sahip olma ve eğlenerek oynama fikri saf ve tuhaf görünüyor. Artan, oyun içi içerik ve ödüller online olarak rastgele paketler yada zengin ödüller içerebilen yada değersiz ‘yağma kutuları‘ ile doldu.Bu uygulamayı kullananların kumar oynamaktan hoşlandığını düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Uluslararası kumar düzenleyicileri, bu etik olmayan kar modeliyle mücadele etmek için toplanıyor.

On beş Avrupa kumar düzenleyicisi, “Oyun ve kumar arasındaki çizginin bulanıklaşması” ile mücadele etmek için Washington Eyalet Kumar Komisyonu ile güçlerini birleştirdi . Son zamanlarda herhangi bir platformda oyun oynamış olsaydınız, muhtemelen bu tür şeylerle karşılaşırsınız.

Oyunda genellikle ödendiği ve genellikle gizli bir ödüle sahip bir ‘yağma kutusu‘ olarak adlandırılan bir ödül alma şansına sahip olursunuz. Değerli eşya, yeni karakter veya istediğiniz herhangi bir şey olabilir.Kesinlikle istemediğiniz bir şeyin kopyası gibi, kesinlikle istemediğiniz bir şey de olabilir. Sadece bilmenin yolu kutuyu açmak (ve ödemek) ve şansınızı denemek.

 

 Kumar düzenleyicilerinin ortak bildirisi 

Bu alandaki kaygılar, cilt bahisleri, yağma kutuları, sosyal kumarhane oyunları ve çocuklara sunulan video oyunlarında kumar temalı içerik kullanımıyla ilgili tartışmalarda kendini gösterdi.”

Kumar heyecan verici ve bağımlılık yaratabilir, ve risködül mekanizmasını manipüle etmek çok kolaydır, bir sonraki ödülün büyük ödüllendirmesi umuduyla her zaman biraz daha fazla nakit peşinde koşmak gibi. (bu durumda, en çok oyun içi ödül, karakter, vb.)

Bu tür bir para kazanma, bir tür gerekli kötülük olarak görüldüğü birçok mobil oyun için saptandı. Bu, insanların sadece ücretsiz olarak indirebileceği bir şeyden para kazanmanın bir yolu. Mobil oyunlar için  hayranı olmamasına rağmen, ganimet kutularının ve kumar oynamanın basit bir yolu olduğu için kullananlar var.Oyunlarda standart haline geldiği zaman, hırs gerçekten başladı ve kullanıcılar bu platformlara ciddi para yatırmaya başladı.

 

 

İki gişe rekortmeni unvanı alan, yani Electronic Arts tarafından Star Wars Battlefront II ve Warner Bros‘un Shadow of War‘ının yağma kutuları ve ücretlitesadüfi ödüller ile dolu olduğu anlaşıldı. Taraftarlar, her iki oyundan da nihayetinde (müjdecilerin yaydığı ve yayılmasından sonra) yağma kutularını çıkmasına muhteşem bir tepki gösterdi. Fakat bu basit bir tüketici tepkisi oldu. Şimdi, tüm ülkeler bir halk sağlığı sorunu olarak ele alıyorlar.

 

İlk adım problemi kabul ediyor

Yağma kutuları ve benzer kumar mekaniği ile ilgili sorun, uzun vadede sadece tam bir oyunun perakende satış fiyatıyla satılmasından çok daha karlı olması, yayıncıların kavga etmeden bunu bırakmayacaklardır. Birçok oyun şirketi büyük ölçüde komple oyunlar satmaya başladı ve bunun yerine ‘canlı hizmetler‘, genellikle daha fazla süre için ödenen, daha uzun bir süre boyunca daha fazla zamana yayılan ve daha hızlı bir şekilde içerik satın almak için etkin abonelikler sunuyor. Bununla birlikte, yine de tam bir oyun kadar pahalıya mal olabilir.

 

 

Eğlence Yazılımı Değerlendirme Kurulu, yağma kutularının pratiğini savundu , yerine beyzbol kartları satın almaya benzeterek bazı kartlar için para ödüyorsun, ama önce pakette ne olduğunu görmüyorsun.

Avustralya hükümetinin  konuyla ilgili bir araştırma yaptı ve araştırmayı yapan komitenin ifadesine göre ; yağma kutuları, düzensiz bir şekilde kumar oynama olanağı sağlıyor . ESRB‘nin protestolarına doğrudan atıfta bulunulduğu gibi: ”Yağma kutularına büyük miktarlarda para harcamak, diğer kumar türlerine yönelik sorunlu harcama seviyeleriyle ilişkili , psikolojik olarak beysbol kartlarıyla karşılaştırılması mantıklı değil” dedi.

Belçika, geçtiğimiz Nisan ayında bir kumar oyunu olduklarını iddia ederek yağma sandıklarını yasakladı. EA bunu rastgele sanal futbolcuların paketleri sunan FIFA 19 ile görmezden geldi ve bu meydan okuma konusunda konu mahkemeye taşınabilir.

 

 

FIFA oyununda iyi bir takım kurma pahasına sadece iki yılda 10.000 $ ‘dan fazla para harcayan kullanıcılar var. EA‘nın bunun üzerine kavga etmeden neden bu piyasadan çekilmeyeceğini görebilirsiniz.

 

 

Umarız, daha fazla ülke bu durumun ciddi psikolojik bozulmalara yol açacağını fark eder ve gerekli işlemleri yapar.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz