Akıllı telefonların ulaştığı hız ve kullanabildiği teknolojileri ele aldığımızda artık günümüzde yapmasını istediğimiz her şeyi yapabiliyor. Gerek hesaplamalar, otomatik işlevler gerekse indirdiğimiz yüksek kapasiteli uygulamaları çalıştırmak olsun sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyor. Ancak bazen telefonların işleyişini etkileyen, bozulmasına neden olan hatta bilgilerimizin çalınmasına sebep olan parazitler de var. Bunlara bilişim dünyası içerisinde virüs adı veriliyor. Telefonunuza bulaşan bir virüs nedeniyle birçok problemle baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Alacağınız önlemlerle cihazınızı korusanız bile bir şekilde girmeyi başarıp sistemi bozabilme yeteneğine sahipler. Peki virüsler nasıl temizlenir? Telefonunuzu nasıl güvenli olarak kullanacaksınız bunların cevaplarını yazımızda sizlere anlattık.

Öncelikle telefonunuzda bir virüs olup olmadığını anlamanız gerekiyor. Donmalar, yavaşlamalar gibi nedenler her zaman virüs olduğunu söylemese de şüphelenmenizi sağlaycaktır. Kontrolünüz dışında işlem yapılıyor ve dosya indirmeleri gerçekleşiyorsa virüsün telefonunuzu etkisi altına aldığı söylenebilir.

anti-virus-programları

Virüs Temizleme Programlarını Kullanın

Manuel olarak yapılamayacak olan virüsleri bulma ve temizleme işlemi için yardımınıza koşan 3. parti programlar mevcut. Bunlar sayesinde güvenli kullanım deneyimine ulaşabilirsiniz. Google Playstore’da yer alan antivirüs programlarından birisini seçerek telefonunuza indirin. Kısa süre içerisinde temizlemediğiniz bir parazit uzun vadede size daha da pahalıya mal olabilir. Antivirüs yazılımını indirdikten sonra tarama işlemini gerçekleştirin ve yakalanan virüsleri silme onayını verin.

Güncel ve kullanışlı antivirüs programlarını kullanmanıza rağmen şüpheleniyorsanız veya yazılımların virüsleri silemediğini düşünüyorsanız format atarak da fabrika ayarlarınıza dönebilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz