Vodafone, genç mühendisler ve tasarımcılar ile bir araya gelerek Türkiye’nin ilk dijital ceketinin üretim projesine imza attı. Dijital ceket prototipi hazır.

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Akıllı saatler ve gözlükler bunların örnekleri arasında. Bu teknoloji yaygınlaştıkça ürünleri kullanan kişi sayısı da artıyor. Dünyada pek çok örneği olmasına rağmen Türkiye şimdiye kadar kendi giyilebilir teknoloji ürününü üretme konusunda bir adım atmamıştı. Vodafone bu konuda öncü oldu. Şirket, ilk dijital ceket prototipinin tasarlanması için kolları sıvadı. Ceketin tasarlanması yaklaşık beş ay sürdü. Sonunda ilk prototip sunuldu.

Aslında daha önce bu ceketin bir benzerini Tommy Hilfiger üretmişti. Ceket akıllı telefonların şarj edilmesini sağlıyordu. Bu haberi “Tommy Hilfiger Ceket Telefonunuzu Şarj Edebilir Mi?” başlığıyla yazmıştık. Ancak Vodafone ve başarılı moda tasarımcısı Arzu Kaprol iş birliği ile üretilen dijital ceket prototipinin özellikleri daha fazla ve daha farklı. Bu dijital ceket hava durumuna bağlı olarak çalışan teknolojiler taşıyor. Yağmurlu havalarda kapüşonu açılıyor. Sıcaklığa göre ceketin boyu uzuyor ya da kısalıyor. Üzerindeki mikro güneş panelleri sayesinde enerji depoluyor. Daha sonra bu enerjiyi, hava sıcaklığına bağlı olarak, vücudun ısıtılması ya da soğutulması için kullanıyor. Bu özellikleri sayesinde dijital ceket dört mevsim giyilebiliyor.

dijital-ceket

Cekette ayrıca bir Vodafone SIM kart mevcut. Buna ek olarak Vodafone Locate sayesinde ceketin konum bilgisi de alınabilmekte. Ceketin belki de en önemli özelliği, ceketi giyen kişinin hayatını kurtarabilecek teknolojiye sahip olması. Öyle ki cekette bir panik butonu yer almakta. Kişi kendini tehlikede hissettiği anda bu butona basıyor. Böylece kişinin konum bilgileri daha önce seçtiği üç kişiye SMS olarak gönderiliyor.

Vodafone dijital ceket, 14 Mayıs’ta Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Dijital Dönüşüm Zirvesi’nde tanıtılacak. Bu etkinlikte yine Arzu Kaprol’un uzun soluklu bir çalışma sonucunda hazırladığı koleksiyon bir dijital defile ile sunulacak. Bu defile Türkiye’nin ilk dijital defilesi olacak. Defile için 56 metrelik podyum hazırlanacak. Bu kıyafetler, işlevsel akıllı giyim teknolojisinin ilk örnekleri olacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz