Gündemde yerini alan Wayfair olayı hakkında akıllara birçok soru yer almaktadır. Wayfair skandalı hakkında beklenen açıklama gerçekleşti ve Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği tarafından yapılan açıklamada yasal sürecin başlatıldığı topluma bildirildi. Birkaç gündür gündemden düşmeyen Wayfair olayı binlerce kişiyi ayağa kaldırdı. Tam olarak anlaşılmayan olay akıllarda sorular bıraktı ve toplumu ikiye ayırdı. Wayfair olayına inananlar ve inanmayanlar çok garip iddiaları paylaştı.

Wayfair olayının ne olduğunu bilmeyenler için kısaca değinelim. Wayfair adında bir e-ticaret sitesinde fahiş fiyatlar ile çocuk ticareti yapıldığı iddia edildi. Ayrıca bazı ünlü isimlerinde bu durumda ortaklıkları bulunduğu iddiaları ortaya atıldı. Wayfair olayında sosyal medyanın gündemine Trendyol’da yerleşti.  Trendyol ve Wayfair tarafından çocuk kıyafetlerinin fahiş fiyata satılması aslında kıyafet değil kimsesiz çocukların satıldığı bilgisi iddia edildi. Tabi bu durumu Wayfair ve Trendyol reddetti.

Sosyal medyanın gündeminden düşmeyen bu olay ardından Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (EDİT) Yönetim Kurulu tarafından açıklama yapıldı. EDİT bu konunun ABD’de ortaya çıktığını ve Türkiye’ye sıçradığını belirterek üzüntü ile takip edildiğini paylaştı. EDİT tarafından yapılan açıklamada Pazar yerlerinde satış yapam kişilerin milyonlarca müşteriye ulaştığı ve sattıkları ürünlerin fiyatını da kendilerinin belirlediği açıklandı. Pazar yerlerinde fiyatlara müdahale edilmediği bilgisi verildi. Ortaya çıkan iddialar sonrasında Trendyol açıklama yaptı ve daha sonra çocuk satışının iddia edildiği bazı kıyafetleri kaldırdı.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz