Çocuklarınızın (ve hatta kendinizin) zamanınızı boşa harcamasını veya uygunsuz şeyleri görmesini engellemek için web sitelerini engellemek zor bir iştir. Burada, bir Windows PC veya dizüstü bilgisayarda sitelerin yanı sıra akıllı telefonlar ve tabletlerin engellenmesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi özetliyoruz.

Çocuklar bugün PC veya her bilgisayar, bağlı dünyada büyüyorlar laptop a akıllı telefon ya da tablete , internete bağlanabilirsiniz. Bu inanılmaz bir ayrıcalık, ancak her web sitesi çocuklar için uygun değil.

Ve çocuklarınızın uzak durmasını isteyebileceğiniz webin ‘karanlık’ tarafı da değil: sonsuz YouTube videolarını izlemek veya arkadaşlarının Facebook’ta neler yaptığını kontrol etmek muhtemelen onları ödevlerini yapmaktan alıkoyuyor.

Web sitelerini engellemenin birçok farklı yolu var ve hepsini burada derinlemesine ele alamıyoruz, bunun yerine daha genel bir rehberlik sunacağız, böylece teknoloji meraklısı çocuğunuzdan bir adım önde olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

1 – Bir web tarayıcısı içindeki siteleri engelleme

Web tarayıcısına ve tam sürüme bağlı olarak, ayarları değiştirerek web sitelerini engellemek mümkün olabilir veya olmayabilir. Örneğin, Internet Explorer 7, belirli siteleri engellemenize veya izin vermenize izin verir, ancak IE10 gibi daha sonraki sürümleri izin vermez. (IE7’niz varsa, Araçlar’ı, Internet Seçenekleri’ni, ardından İçerik sekmesini ve ardından İçerik Danışmanı’nı tıklayın. Etkinleştir’i tıklayın ve hangi sitelerin engelleneceğini seçmek için Onaylı siteler sekmesini kullanın.)

Bununla birlikte, bu yöntem yalnızca PC’de yüklü başka bir web tarayıcısı yoksa ve kullanıcı hesabı ‘Yönetici’ hesabı yerine ‘Standart’ ise, çocuğunuz başka bir tarayıcı yükleyemezse, varsayılan olarak izin verin. herhangi bir web sitesine erişin. Ayrıca çocuğun, internete sınırsız erişime izin veren diğer cihazlara da erişimi olmadığını varsayar! Eğer yaparlarsa, bunlarda da aynı kısıtlamaları ayarlamanız gerekir.

Birçok kişi, çocuklarının bir dizüstü bilgisayarda veya PC’de kendi hesaplarını kullanmalarına izin verir; Yine de, her çocuk için ayrı kullanıcı hesapları oluşturmak en iyisidir: hayatınızı kolaylaştırmak için onlara yönetici hesapları vermeye özendirmeyin.

Bir web tarayıcısında veya Ebeveyn Kontrolü yazılımında (aşağıya bakınız) sözde ‘kara liste’ kullanarak siteleri engellemek zor olabilir. Yalnızca www.facebook.com adreslerini değil, siteye erişmek için kullanılabilecek diğer adresleri de engellemenizi gerektirir, örneğin m.facebook.com – sitenin mobil versiyonu. Herhangi birini özlüyorsanız, çocuğunuzun veya gencin kısıtlamalarınızı aşabilme olasılığı vardır.

2 – Ebeveyn kontrolü yazılımı

Az önce bahsettiğimiz yöntemde olduğu gibi, ebeveyn kontrol yazılımının çocuğunuzun erişebildiği herhangi bir bilgisayara veya cihaza kurulması gerekir. Bu tür bir yazılım tipik olarak, engellenen uygunsuz web sitelerinin düzenli olarak tutulan bir listesini içermesi gereken web filtrelemesi gerçekleştirir. Genellikle listeden hangi kategorileri engelleyeceğinizi veya izin vereceğinizi seçebilirsiniz, ancak yazılım üreticisi listeyi güncel tutmalıdır. Ayrıca, bu ana listeye ek olarak belirli sitelere izin verebilir veya engelleyebilirsiniz.

Ebeveyn kontrolü yazılımı tipik olarak, bir çocuğun web’de gezinme, oyun oynama ve diğer şeyler gibi çeşitli etkinliklere harcayabileceği süreyi sınırlama dahil olmak üzere başka işlevlere de sahiptir. Bu etkinliklerin (veya genel bilgisayar erişiminin) izin verildiği zamanları da ayarlayabilirsiniz.

Ebeveyn kontrolü yazılımı seçme kılavuzumuzdaki Microsoft’un ücretsiz Aile Güvenliği hakkında bilgiler dahil daha fazla bilgi bulabilirsiniz .

3 – OpenDNS – ücretsiz web sitesi engelleme yazılımı

Her bilgisayara ve her kullanıcı hesabına yazılım yüklemek ve yapılandırmak yerine, yönlendiricinizde birkaç ayar değiştirerek siteleri engellemek çok kolaydır. Yönlendiriciniz ISS’nizin web filtrelemesini kullanacaktır (varsayılan olarak devre dışı bırakılabilir), ancak bunun yerine OpenDNS kullanmayı seçebilirsiniz.

Bu, uygunsuz siteleri filtreleyen ücretsiz bir servistir: tek yapmanız gereken yönlendiricinizin web arayüzündeki bir veya iki ayarı değiştirmek. Bu göründüğünden daha kolaydır ve OpenDNS FamilyShield kullanma kılavuzumuzda bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız .

Bunun bir dezavantajı, tabletler ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere, yönlendiriciyle internete bağlanan tüm cihazlar için sitelerin engellenmesidir. Bu, eğer Facebook ve YouTube’u engellerseniz, onlara da erişemezsiniz. Tabii ki, anlayışlı çocuklar (ve yetişkinler) bir akıllı telefondaki veya 3G donanımlı bir tablette Wi-Fi’yi kapatabilir ve yönlendiriciyi tamamen atlayarak serbestçe dolaşabilir.

4 – Tabletler ve akıllı telefonlar

Bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda web sitelerinin engellenmesi – ve OpenDNS kullanarak “global” engelleme hakkında konuştuğumuz halde, web sitelerinde tablet veya akıllı telefonlarda da engelleme yapmak mümkündür.

Çoğu çocuk tableti, uygunsuz web sitelerini filtreleyen ve internet erişimini tamamen engelleyebilen oldukça iyi bir yazılıma sahiptir. Daha fazla bilgi edinmek için çocuklarımızın tablet incelemelerini okuyabilirsiniz .

Windows Phone 8 çalıştıran bir akıllı telefonunuz varsa, Çocukların Köşesi özelliğini kullanarak web’e erişimi bu şekilde sınırlandırabilir, ayrıca çocukların e-postanıza erişmesini ve diğer ayarları karıştırmasını engelleyebilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz