Popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ta güvenlik açığı ortaya çıktı. Bu güvenlik açığı uygulama üzerinden konuştuğunuz mesajların değiştirilebilmesine izin veren bir açık olduğu ortaya çıktı. Bu güvenlik açığı birçok kullanıcıyı tedirgin etti. Facebook’un yönetimi altında olan WhatsApp uygulamasının, 1,5 milyar aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Özel olarak ya da gruplarda konuştuğunuz mesajların değiştirebilme özelliği büyük bir güvenlik açığı olarak belli oldu.

Özellikle grup sohbetlerinde daha da çok dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim. Güvenlik araştırma şirketi olan Kaspersky tarafından yapılan açıklamaya göre bu güvenlik açığı, grup sohbetlerinde kullanıcıların yanlış mesajlarla yargılanmasına neden olabilir. Bu açık ileri dereceye taşınarak kötü sonuçlara neden olabilir. Ancak bu güvenlik açığı için WhatsApp uygulamasını kullanmayı bırakmanıza gerek olmadığı da belirtildi.

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı olan Victor Chebyshev tarafından yapılan açıklamaya göre, “Kullanıcılar grup sohbetlerinde çok dikkatli olmalıdırlar. Özel bir sohbet sırasında herhangi bir şüphe oluşursa, yazarın kimliğini doğrulayın. WhatsApp güncellemelerinin ne zaman yayınlanacağına ve güvenli kalmak için hemen yeni sürümleri indirdiğine dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bu tarz bir açığın ortaya çıkması WhatsApp kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı ve uzmanlar tarafından WhatsApp uygulamasında birden fazla güvenlik açığını bulunduğu tespit edildi. Bu güvenlik açığına göre grup mesajlarında olan yazışmalar alıntı özelliği kullanılarak, kullanıcıların kimlik bilgilerini ya da mesaj içerikleri hackerler tarafından değişikliklere sebep olabiliyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz