Popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’a yeni bir güncelleme gelecek. Beta uygulaması için yayınlanan son güncelleme sayesinde karanlık mod kodları yeniden eklendi. Bu durum sayesinde uygulamanın karanlık modda nasıl görüneceğine dair görüntüler ortaya çıktı.

Dünyada birçok insanın kullandığı mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, genel olarak uygulanacak bir karanlık mod üzerinde çalışıyor. Bu durum daha önceden sır gibi olsa da şu an için bu durum WhatsApp tarafından saklanmıyor. Karanlık mod uygulaması şirket tarafından daha önce bir güncelleme ile ayarlar menüsünde geçerli olan karanlık mod eklemesinde bulunmuştu. Beta sürümü ile gelen bu kodlar çok uzun sürmedi, kısa bir süre sonra 2.19.123 sürümünde karanlık mod dahil tüm kodlar uygulamadan kaldırıldı.

WhatsApp Karanlık Mod Geldi!

WhatsApp tarafından Android beta uygulaması yani 2.19.139 sürümü ile karanlık mod kodlarını uygulamaya tekrar ekledi. Karanlık mod bu sefer farklı olarak çağrı, durum ve sohbet ekranını da dâhil etti. Ancak bu özelliğin geliştirme aşaması hala devam etmektedir ve beta kullanıcılarına bile henüz yayınlanmadı.

WhatsApp tarafından paylaşılan ekran görüntülerinde, ekranın siyah olduğu karanlık mod yerine arka planda koyu gri bir renk yer alıyor. Karanlık mod yerine artık koyu gri bir arka plan gelecek. OLED ekran kullanıcıları için bu durum pek hoş görünmeyecek. Son olarak kişi isimlerinin metinleri hala yeşil renkte kaldığını yukarıda olan resimde görüyoruz. Ancak söylentilere göre yayınlandıktan sonra beyaz renkte olması bekleniliyor.

WhatsApp Karanlık Modu: İşte çok beklenen özelliği etkinleştirmenin yolu

 

WhatsApp Dark modunun kullanıcıların deneyimini daha da arttırması ve ayrıca telefonların, özellikle de AMOLED ekranlı olanların pil tüketimini azaltması bekleniyor.

WhatsApp ‘Karanlık Modu’, neredeyse bir yıldır haberlerde yer alan bir özellik. Yeni karanlık ‘pil tasarrufu’ modundan resmi olmayan bir UI sızıntısı oldu, ancak en çok aranan özelliklerden birinin resmi lansmanı henüz açıklanmadı. Gmail, Google Chrome ve hatta Facebook Messenger’ın hemen hemen her büyük uygulamasının artık karanlık bir modu var ve artık WhatsApp’ın varsayılan yeşil renkten koyu grimsi renge geçmesini bekleyemeyiz .

Bununla birlikte, acele ediyorsanız ve karanlık modun resmi olarak görünmesini bekleyemezseniz, mesajlaşma uygulamasının rengini kolayca değiştirmenize izin verecek bir geçici çözüm vardır. Android kullanıcısıysanız, cihazınızda Android Q beta sürümünü çalıştırıyor olmanız gerekir. Öte yandan, iOS kullanıcılarının iOS 11’de olması gerekir.

Android’de WhartsApp için karanlık mod

Android kullanıcılarının Android Q veya Android 10’un en yeni beta sürümünü çalıştırmaları gerekir. Android Q, yerel bir karanlık modla gelir. Ayarlar ekranına girerek Android Q’daki karanlık temayı etkinleştirin ve ardından temaya dokunun ve “Karanlık” ı seçin.

Şimdi, “Dark” temasını tüm uygulamalara uygulamak için ‘Geliştirici Seçenekleri’ni etkinleştirmeniz gerekir. Ayarlar’da “Telefon Hakkında” sekmesine gidin ve ardından yedi kez “Yapı Numarası” üzerine dokunun. Ana Ayarlar sayfasına dönün ve “Geliştirici seçenekleri” ne gidin. Geliştirici seçeneklerine girdikten sonra, koyu temayı tüm uygulamalara uygulamak için “Koyu koymayı geçersiz kıl” özelliğini açın. WhatsApp şimdi, sohbet sayfası dışında, kullanıcı arayüzü boyunca uygulanan karanlık moda sahip olacak. Sohbet alanını Ayarlar- Sohbetler- Duvar Kağıdı ile kolayca karartabilirsiniz. Şimdi listeden düz koyu bir renk seçin.

Ancak, Android Q şu anda beta aşamasındadır ve herkes için mevcut değildir. Telefonunuz Android 10 beta sürümünü destekliyorsa güncellemeyi kabul etmeniz gerekir.

İOS’ta WhatsApp için karanlık mod

iOS kullanıcılarının karanlık modu uygulamak için iki yöntemi vardır, ancak yöntemlerden biri aygıtı jailbreak yapmanızı gerektirir, bu nedenle daha basit bir yöntemi ele alacağız. iOS 11, iPhone ekranının renklerini tersine çeviren bir “Akıllı Ters Çevirme” özelliği sunmuştu. Tıpkı Android’de olduğu gibi, sohbetler sayfası değişmez ve bu yüzden de burada karanlık bir görüntüyü duvar kağıdı olarak uygulamanız gerekir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz