Korona virüsünden dolayı evde kal uyarıları yapılıyor ve zorunlu olmadıkça çoğu kişi evden çıkmıyor. Evden çıkılmadığı için kişiler bu sefer internet alemine, sosyal mesajlaşma alanlarına, sosyal medya üzerinden takılmaya devam ediyor. İnternet artışının fazla olmasından dolayı, girişlerin artmasından kaynaklı olarak birçok site kısıtlama getirdi. Mesela Netflix uygulaması bu konuya çözüm olarak kaliteyi düşüreceğini açıkladı. Sadece Netflix değil birçok uygulama video kalitesini düşürerek, internet trafiğini azaltmaya çalıştı.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta bu duruma dahil oldu ve duruma atacağınız video saniyesine kısıtlama getirdi. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi internet kaynaklarının gereksiz kullanılmasından dolayı Netflix, YouTube gibi uygulamalar video kalitesini düşürmeye karar verdi. Sony tarafından da PlayStation oyun indirme hızında yavaşlama getirildi. Birçok platformda gerçekleşen bu durum kullanıcıları üzse de amaç internet trafiğini azaltmak. WhatsApp’ta internet trafiğini azaltmak için bu duruma uydu ve kısıtlamayı getirdi.

WhatsApp durum üzerinden paylaşacağınız video saniyesi önceden 30 saniyeydi. Virüs WhatsApp uygulamasını da vurdu ve bu saniye artık 15 saniye oldu. Bu durum kısa bir süreliğine olsa da 30 saniyeden 15 saniyeye düşmesi kullanıcıları üzecek gibi duruyor. İnternet trafiğini azaltmak için bu adım atıldı ve ilerleyen dönemlerde bu trafiği azaltmak için başka kısıtlamalarda gelebilir. Ancak ilerleyen dönemlerde durum videosu tekrar 30 saniyeye çıkacak. Bu durumu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. WhatsApp uygulamasının başka kısıtlama getirip getirmeyeceği de büyük bir merakla bekleniliyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz