Akıllı telefon adını verdiğimiz teknolojik cihazlar, ilk çıkan telefonlarına nazaran yepyeni özellikleri içinde taşımaktalar. Türkiye’de yoğun kullanıldığı dönemlerdeki gelişme aşamalarına baktığımız zaman önceleri çağrı gerçekleştirmek ve mesaj atmak neredeyse herkesi tatmin eden yeterli nedenlerdi. Ancak zamanla teknolojinin, bilişimin durdurak bilmeyen ilerleyişi içerisine telefonları katarak da ilerledi. 2000’li yılların başından sonlarına doğru bilgisayar dünyasında atılımlar yapılıp ciddi kullanıcı sayılarına ulaşırken insanların artık statik şekilde bir yere bağlı kalmama isteği üzerine telefonlar işlevselleştirildi. Yine bilgisayarlardakine benzeyen bir işletim sistemi entegre edildikten sonra hareket alanının genişlediği, kalitenin üst seviyelere çıktığı bir üründen bahseder olduk. Şimdilerde iletişimimizi sağlamak için çağrı dışında pek çok seçeneğe sahibiz. Dönemimizin en ünlü iletişim yöntemi ise yazışmak. Mesajlaşma ağ servislerinin popülerlik kazanmasının sebeplerinden birisi de bu. Sektörün neredeyse tekeline dönen WhatsApp da ipi göğüslüyor diyebiliriz. Güncellemeler, iyileştirmeler sayesinde sürekli gelişimi hedefleyen yapı şimdilerde gönderilen mesajların silinmesi konusuna dahi bir çözüm yolu buldu.

Facebook’un dev bir şirket haline dönüşmesi sonrasında bilişimde ümit vaat eden ve kendisini kanıtlamış platformlar da kanatlarına altına alınmaya başlandı. Instagram gibi sosyal medya platformnunu yanı sıra geçtiğimiz yıllarda WhatsApp da ekibe katılmış ve giderek büyüyen şirketin bir parçası olmuştu. Şu haliyle bile milyonlarca insanın tek tercihi olurken geliştiriciler çalışmalarına tam gaz devam edip tüm kullanıcı isteklerien cevap vermeye çalışıyorlar. Son dönemlerde gözümüze çarpan şey ise WhatsApp’ta gönderilen mesajlar nasıl silinir ve benzeri sorulardı. Ütopik istekler arasında gösterilse de yazılım alanında istenip de yapılamayacak çok az şey vardır. Yapılan yeni güncelleme ile beraber artık WhatsApp uygulamasında karşıya yazdığınız bir mesajı o görmeden silebilme imkanına sahipsiniz. Teknoloji pazarında kendisine geri vites sıfatını alan yenilik hakkında birçok kişi pozitif yorumlar yaptı.

whatsapp-gonderilmis-mesajlar-nasil-silinir

WhatsApp’ta Gönderilmiş Mesaj Nasıl Siliniyor?

Geri Al fonksiyonu sayesinde WhatsApp yazılımındaki gönderilen iletiler kaldırılacakken bunun için de elbette bazı kısıtlamalar var. Her türlü özelliği sınırsız biçimde kullanmanın yaratacağı problemleri düşünen geliştiriciler gönderilen mesajları silmek için belirli bir zaman kısıtlaması koydu. Mesajı gönderdikten 5 dakika sonra artık Geri Al fonksiyonunu kullanamıyor ve mesajı silemiyorsunuz. Bu nedenle içinde bulunduğunuz beş dakikada kararınızı verip silip silmeyeceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Peki bu herkes tarafından sevilen, yoğun ilgiyle karşılaşan WhatsApp mesaj silme Geri Al fonksiyonu nasıl çalışıyor ve mesajlar nasıl siliniyor?

Öncelikle nasıl silindiğini anlatmadan önce WhatsApp’ın güncellenmiş en son sürümünü indirmeniz gerektiğini belirtelim. Eski versiyonlarda bu özellik çalışmamaktadır.

Android akıllı telefonlar için; silmek istediğiniz mesajın üstüne basılı tuttuktan sonra gelen Menü ekranından Geri Al’a tıkladıktan sonra mesajı sileceksiniz.

iPhone ve Windows Phone platformları için; yine aynı mesaja basılı tutma işlemini gerçekleştirdikten sonra Geri Al demek yeterli olacaktır.

Mesaj silme veya geri alma işlemini tammaladıktan sonra eğer karşı taraf iletiyi okumamışsa “Mesaj geri alındı” bildirimini ekranınızda göreceksiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz