Özel günlerimizde cep telefonlarımıza gelen toplu mesajlar yıllardır bir gelenek halini aldı. Çeşitli firmalar, kurumların pazarlama ve satış amacıyla kullandığı toplu mesaj geleneği bizim Türk yapısında ise bayramlarda, kandillerde, özel günlerde rehberimizdekilere duygularımızı, düşüncelerimizi ifade etme yöntemi olarak kullanılıyor. Özellikle 2000’lerin başından itibaren gelişen bilişimdeki ve teknolojideki yaşanan gelişmeler bizlere kaliteli cihazları sundu. Hal böyle olunca sadece mesaj atmak veya çağrı gerçekleştirmenin dışında birçok detay cihazlara entegre edildi. Bu dönemlerin ilk etaplarında şu an kullandığımız mesajlaşma servisleri bulunmadığından SMS’i yani telefonların ana mesajlaşma servisini kullanıyorduk. Yine başlarda gerçekten ciddi meblağlarda ödeme yapmamız gerekiyordu. Ancak buna rağmen toplu mesaj yollama geleneği yerine getiriliyordu. Nihayetinde geldiğimiz noktaya bakarsak kimileri tarafından tiye alınan, trol vakalarına konu olan iletişim şekli çoğu kişi tarafından kullanılmaya devam ediyor. Elbette şeklen aynı olsa da içerik ve platform bakımından değişiklikler var. SMS yerine WhatsApp üzerinden rehberde kayıtlı olan herkese istenildiğinde toplu mesaj gönderilebilmekte.

Akıllı telefonlar üretilmeye ve ciddi satış sayılarına ulaşmaya başladığında gerçekten üst düzey bir iletişim metodu da gerekiyordu. Zira sadece SMS’lerden hareket ederek yola çıkmak zaman kaybı, maliyet kaybıydı. Şimdilerde Facebook’un satın alarak geliştirmelerine devam ettiği WhatsApp dünyada en çok kullanılan servis ağı. Herkesin cihazlarında bulunan yegane demirbaşlardan. Ancak Facebook şirketinin akıl alamayacak derecede fantastik iyileştirmelerine ayak uydurmak zorunda kalıp sosyal platforma dönüştürülme yolunda ilerliyor. Bu noktada aklımıza ilk gelen durumsa Snapchat uygulamasından kopyalanan hikayeler yani story muhabbeti. Durumsal ifade kaldırılıp yerine video – fotoğraf odaklı paylaşımlar gelince biraz negatif yorumlar yapılsa da temel olarak cihazlara ilk indirilen uygulamalar listesinin zirvesinden aşağıya inmedi. Sadece metinsel değil fotoğraf ve video paylaşımında da uzun zamandır kaliteli hizmet sunarken dosya aktarımında da çok yüksek kapasiteden söz etmiyorsak tatmin edici özellikleri mevcut. Saydığımız temel detayların dışında nasıl yapılacağı çok fazla kişi tarafından bilinmeyen WhatsApp’ın toplu mesaj özelliği de var.

WhatsApp Üzerinden Toplu Mesaj Göndermek

Ücretsiz olmasıyla birlikte aslında WhatsApp uygulamasını popülerleştiren ve neredeyse sektörde tekele dönüştüren yapı basitlikten geçiyor. Basit, kullanışlı ve işlevsel arayüzü, yapısı başka yazılımların başını yukarıya çıkarmasını bile önlüyor. Her ne kadar son dönemlerde birazcık kullanılmakta, meyvelerinden faydalanmakta sıkıntılar çıkarsa da birkaç adımla öğrenmek yeterli oluyor. Whatsapp toplu mesaj gönderme de belirttiğimiz durumlardan biri.

whatsapp-toplu-mesaj-gonderme

Yapmanız gereken şey uygulamanın arayüzünün sağ üst tarafında bulunan üç noktalı simgeye tıkladıktan sonra “New Broadcast” yani “Yeni Toplu Mesaj” demek. Buradaki fonksiyon sayesinde toplu mesajlaşmanın başlangıcı yapılıyor. Akabinde mesaj listesine eklemek istediğiniz rehberdeki kişileri seçmeniz lazım. Seçim sonrasında sağ alt kısımda bulunan yazınsal simgeye tıklayın. Diğer tüm grup, özel ve benzeri mesajlaşmalarda olduğu gibi toplu mesaj yazışmasında da emoji, medya, konum paylaşabilme imkanınız mevcut.

whatsapp-tan-toplu-mesaj

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz