Wi-Fi 6 ile ilgili sorularınız mı var? Cevaplarımız var.

Wi-Fi 6 bu yıl büyük bir başlangıç ​​yapıyor, ancak potansiyel etkisinin özetlenmesi Wi-Fi’yi daha hızlı hale getireceğini söylemekten biraz daha karmaşık. Evet, işler eskisinden daha hızlı olacak – fakat Wi-Fi 6 ile ilgili önemli olan, yönlendiricilerin evlerimizde ve yaşamlarımızda artan sayıda internet bağlantılı cihazlarla nasıl başa çıkacağını yeniden şekillendirmesi .

Bunun nasıl işleyeceği ile ilgili bazı temel cevaplar ve belki de kafanızı tamamen sarmanıza yardımcı olacak yarı kıvrılmış bir karşılaştırma arıyorsanız, o zaman doğru yazıya geldiniz.

Temel bilgilerle başlayalım

Bu konuda teknik olmak istiyorsanız Wi-Fi 6 veya 802.11ax, insanların genel olarak Wi-Fi olarak adlandırdığı kablosuz ağ iletişimi için 802.11 standardının en yeni sürümüdür. 802.11ac adı verilen ve Wi-Fi standardının önceki sürümüne göre geriye dönük olarak uyumlu bir yükseltmedir.

Wi-Fi 6, internete fiber gibi bağlanmada yeni bir yöntem değildir; aksine, Wi-Fi cihazlarının, özellikle yönlendiricilerin, Wi-Fi sinyallerini daha verimli bir şekilde iletme avantajlarından yararlanabileceği yükseltilmiş bir standarttır.

Kablosuz 6? Diğer 5’i özledim mi?

Hayır, isimler sadece yetersiz ve ağ oluşturmada çalışmayan çoğu insan için anlamsızdı. Bu nedenle Wi-Fi İttifakı artık standart hakkında daha basit, kullanıcı dostu bir konuşma yöntemine geçiyor . Yeni versiyon 802.11ax, 802.11’in 6. versiyonudur, bu yüzden Wi-Fi 6 diyorlar. Önceki nesiller de aynı şekilde geriye dönük olarak uygulanacak. Örneğin, daha önce bahsettiğim mevcut standart, 802.11ac? Buna şimdi Wi-Fi 5 deniyor.

Wi-Fi 6 ne kadar hızlı?

Bu bir tartışma konusudur ve donanımı kendimiz için tam olarak test etme şansını bulana kadar kesin bir cevabımız olmayacaktır, ancak genel olarak endüstri uzmanlarından kaçınmak, Wi-Fi 6’nın hız kazandıracağıdır. Wi-Fi 5’ten yaklaşık% 30 daha hızlıdır, teorik olarak maksimum transfer hızı 10 Gbps civarındadır.

Bu rakam aslında içeriğe bağlı olacaktır, çünkü tek bir cihazda ihtiyaç duyabileceğinizden çok daha fazla bir hızdır. Bağlanması gereken çok ve çok sayıda cihazın bulunduğu ortamlarda, Wi-Fi 6 çok büyük bir fark yaratabilir. Ağ üzerinde sadece birkaç cihaz bulunan küçük evlerde, fark edilmesi zor olabilir.

Wi-Fi 6 ne zaman gelir?

Wi-Fi 6 teknik olarak zaten bir şey – yeni yapılmış Wi-Fi cihazlarının kullanabileceği yeni ve sertifikalı bir standart. Çok fazla seçeneğiniz olması biraz zaman alacak ancak Cisco , Netgear , Asus ve TP-Link gibi markaların Wi-Fi 6 yönlendiricileri piyasaya sürülüyor . Bu arada, Samsung Galaxy S10 , Wi-Fi 6’yı destekleyen ilk telefon ve diğer cihazlar da buna uyuyor. Örneğin, bir sonraki iPhone ve bir sonraki nesil dizüstü bilgisayarların ve Wi-Fi akıllı ev cihazlarının da bunu destekleyeceği kesin bir bahis .

802.11ax’ın tüm avantajlarından yararlanabilmek için hem bir Wi-Fi 6 yönlendiricisine hem de Wi-Fi 6 aygıtlarına ihtiyacınız olacak, ancak devam ederseniz ve o yeni fantezi yönlendiricisini kullanmaya devam ederseniz, eski aygıtlarınız normal şekilde çalışacak . Sürtünme, çok daha hızlı olmayacak olmaları, eğer hiç değilse – Wi-Fi 6 önceki nesil 802.11 cihazlarını destekliyor, ancak onları hızlandırmak için fazla bir şey yapamıyor.

Wi-Fi 6’yı kim yaptı?

Wi-Fi 6, dünyanın en büyük teknik uzmanlar derneği olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından geliştirilmiştir . Diğer birçok fonksiyonun yanı sıra ( belirtilen misyonu “insanlığın yararına teknolojiyi ilerletmek” dir), IEEE temelde Wi-Fi’yi korumakta, geliştirmekten ve endüstri standartlarını oluşturmaktan sorumlu komitelerle birliktedir.

Peki, Wi-Fi 6 öncekinden daha iyi nasıl?

Çok sayıda müşterinin içki siparişi vermeye çalıştığı ve görevde sadece bir barmene sahip bir bar hayal edin. İşinde iyi ve hizmeti hızlandıracak kadar çoklu görev yapabiliyor, ancak hala oldukça sıkışık bir sahne ve bazı kullanıcıların beklemesi gerekecek.

Bu barmen yönlendiricinizdir ve kullanıcılar evinizdeki Wi-Fi ile iletişim kurmak için kullanan cihazların tümüdür – telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız, akıllı ev cihazlarınız, vb. dolaşacak çok fazla şey var ve işinde sadece çok iyi.

Yönelticinizi bir Wi-Fi 6 yönlendirici ile değiştirmek, bu barmeni Mortal Kombat’tan Goro ile değiştirmek gibi . Eğer aşina değilseniz büyük, korkunç bir Shokan savaşçısı, ama bu analojiyle ilgili olarak önemli olan dört kolunun olması.

Birdenbire barmen Goro bir kerede birden fazla geniş gözlü müşteriye içecek servisi yapıyor. İşleri hızlandıran dört kolla birlikte, iş için de bir püf noktası olduğu ortaya çıktı. Tek bir geçişte birden fazla müşterinin önüne birden fazla içki bırakmak için çentikli ellerini kullanıyor, ardından barı temiz tutmak için boş bardakları geri alıyor. Müşterilerin kafası karışık ama etkilendi. Adam bir profesyonel!

Tamam … Peki bu teknik düzeyde ne anlama geliyor?
Güzel, analoji bitti. Wi-Fi 6, yönlendiriciler gibi ağ erişim noktalarının aynı anda daha fazla kullanıcı ve cihazla daha verimli ve daha az güç kullanmasına yardımcı olacak şekilde iletişim kurmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Yeni başlayanlar için, Wi-Fi 6 yönlendiricileri, gönderdikleri her sinyale daha fazla bilgi toplayabilecek, bu da cihazlarla daha hızlı ve daha verimli iletişim kurabilecekleri anlamına geliyor. Ek olarak, Wi-Fi 6 erişim noktaları, her alıcıya, her bir sinyali tek tek bir aktarımla düzenleyebilecek ve rotada birden fazla duraklama (örneğin, Goro gibi üç parmaklı elleriyle aynı anda birden fazla içki içmek.

QAM FTW

Dediğim gibi, Wi-Fi 6 yönlendiricileri her bir sinyalle daha fazla bilgi gönderebilecek – içecekleri atarken Goro’dan daha büyük miktarlarda. Nasıl olduğunu anlamak için, Wi-Fi’nin radyo kullanarak çalıştığını bilin. Wi-Fi iletimi göndermek isteyen cihazlar, belirli bir radyo kanalındaki frekans sinyalini modüle eder. İletimi alan aygıta göre, bu belirli modülasyonlar, şimdiye kadar tüketmiş olduğunuz her dijital bilgiyi oluşturanlar ve sıfırlar gibi belirli ikili kod bitlerini belirtir.

Bu yaklaşıma karesel genlik modülasyonu veya QAM denir . Yönlendiriciniz QAM’de ne kadar iyi olursa, her iletimle birlikte daha fazla ikili kod gönderebilir. Örneğin, 2 QAM erişim noktası yalnızca Wi-Fi radyo dalgalarını iki yoldan biriyle düzenleyebilecektir, bu nedenle her iletim yalnızca 1 veya 0 olabilir. 4-QAM erişim noktası radyo dalgalarını modüle edebilir dört farklı şekilde, her iletimle birlikte 00, 01, 10 veya 11 göndermesini sağlar. Aynı anda iki hane aynı anda daha fazla kod demektir – bu daha iyi!

Bu günlerde, şu anki nesil Wi-Fi 5 yönlendiricileri 256-QAM’dir ve bu, aynı anda sekiz basamaklı ikili sayı göndermelerini sağlar. Bu, daha önce gelenlerden büyük bir atılımdı ve Wi-Fi 5 yayına başladığında, insanların videoların arabelleğe alınmasını bekleyerek çok daha az zaman geçirmeye başlamasının nedeni bu.

Wi-Fi 6, her iletimle birlikte on basamaklı ikilik olan 1024 QAM’a kadar olan şeyleri artıracak. Wi-Fi Alliance, bunun% 30’a varan artışları hızlandıracağını ve “yeni ortaya çıkan, bant genişliği yoğun kullanım durumları” – 4K akışlarınız, artırılmış gerçeklik uygulamalarınız için veriminizi artıracağını iddia ediyor.

OFDMA yönlendiricinizi daha iyi bir çok görevli yapar

Goro’nun dört kolunu hatırladın mı? Tabii ki, onun tanımlayıcı karakteristiği (ve ben bunu gündeme getirmeye devam ediyorum – üzgünüm, üzgünüm!) Eh, barmenlik analojimin amacı için, bu dört kolun ortogonal frekans bölmeli çoklu erişim olarak adlandırılan bir şey olduğunu düşünebilirsiniz , ya da OFDMA. Evet, bu testte olacak.

Basitçe, OFDMA Wi-Fi 6 ile yönlendiricinize tek bir kanalda aynı anda birden fazla müşteriye hizmet verme olanağı sağlayan yeni bir özelliktir. Yönlendiricinize dört kol vermek yerine, OFDMA’nın yaptığı şey yönlendiricinizin, 2.4 veya 5GHz frekans bandındaki sinyallerini kaynak birimleri veya RU’lar adı verilen daha küçük frekans ayırmalarına göndermek için kullandığı kanalı bölmesine izin vermektir. Bu RU’ların her biri, Goro’nun ekstra kollarından birine benziyor – yönlendiricinize, gecikmeyi azaltan bilgiyi tüketecek başka bir yol veriyor.

Bu nedenle, örneğin, Game of Thrones akışı sırasında Twitter’ı kontrol ederek oturma odanızda oturuyorsanız, Wi-Fi 6 yönlendiriciniz bir RU’yu akış cihazınıza ve diğerini telefonunuza tahsis edebilir veya her cihazın ihtiyaç duyduğu verileri bölebilir birden fazla RU arasında. Her iki durumda da ikisi de yönlendiriciden aynı anda hizmet alır. OFDMA bunun gibi esnektir (Goro’nun parmak eklemlerini kırarak kesmesi).

OFDMA, çok kullanıcılı, çoklu giriş çoklu çıkış veya kısaca MU-MIMO olarak adlandırılan başka bir özelliği tamamlayacak. OFDMA gibi, MU-MIMO, yönlendiricinizin bir kerede birden fazla cihazla iletişim kurmasına izin verir , ancak kanalları kaynak birimlerine bölmek yerine, MU-MIMO, cihazlar arasında aralarındaki dikkatini bölmek için uzamsal farklar kullanır.

MU-MIMO, ilk olarak 2015 yılında Wi-Fi 5 için bir yükseltme olarak tanıtıldı, ancak yalnızca yönlendiriciden gelen sinyaller için çalıştı. MU-MIMO’nun Wi-Fi 6 sürümü bunu düzeltir ve yönlendiricinizin gelen sinyalleri birden fazla cihazdan da yönetmesine izin verir.

Hedef Uyanma Saati

Wi-Fi 6 erişim noktaları, cihazların ne zaman uyanması ve bilgi talep etmesi gerektiği konusunda zamanlama konusunda daha akıllıca olacaktır. Bu, bu cihazların birbirlerine müdahale etmekten kaçınmasına yardımcı olur ve bu da batarya tasarrufu sağlayan uyku modlarında daha fazla zaman geçirmelerine yardımcı olur. Bu, akıllı kilitler ve hareket sensörleri gibi şeylerde bataryaları sık sık değiştirmek zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Bunların hepsi yönlendiricinizin trafik polisi görevi görmesini sağlayan Hedef Uyanma Süresi adı verilen yeni bir özelliktir. Ağınızdaki bir sıcaklık sensörü veya akıllı bir kilit gibi bir cihazın durumunu bildirmek için yönlendiriciye periyodik olarak ping atması gerektiğinde, Wi-Fi 6 yönlendiricinin başka bir gelen sinyalle çarpışmasını ve tıkanıklık oluşturmasını engellemek için bir programa koymasına izin verir .

Barmen Goro’yu tekrar devreye sokmak için Target Wake Time, müşterilerin ne zaman sipariş verebileceklerini planlayabilmelerini sağlamak gibi bir şey. Bu da, dikkatini çekmek için birbirlerinin üzerinde konuşarak daha az enerji harcayacakları anlamına geliyor.

Wi-Fi 6 benim için ne zaman ve nerede fark yaratır?

Wi-Fi 6 için hala çok erken ve Wi-Fi Alliance 2019’un üçüncü çeyreğine kadar cihazlar için Wi-Fi 6 sertifikası sunmaya başlamayacağını söylüyor . Birkaç üretici zaten kendilerine ait Wi-Fi 6 yönlendiricileri ile zaten aynı seviyeye geldi – ancak çoğu insanın acele etmesi ve henüz bir tane alması için pek bir neden yok. Öyle olsalar bile, evlerinde bulunan cihazların çoğu da standardı destekleyene kadar bundan tam olarak yararlanamayacaklardı. Bu hala çok uzun bir yol.

Ve unutmayın, Wi-Fi 6 genel olarak Wi-Fi hizmetinizde bir yükseltme değil, yönlendiriciler ve Wi-Fi cihazları için bir yükseltmedir. Servis sağlayıcınızdan başlamak için yavaş bir bağlantınız varsa, Wi-Fi 6 yönlendiricisi bunu düzeltmez.

Yine de, en erken evlat edinicilerle birlikte, bu yılın sonuna kadar işletmelerin işletme düzeyinde alım yapmaya başladığını görmeyi bekliyoruz. Bir kerede çok sayıda aygıtı kullanma yeteneğinin iyileştirilmesiyle, yükseltme işleminin kilit noktası olan Wi-Fi 6’nın yakında stadyumlar ve havaalanları gibi yoğun, kalabalık alanlarda da fark edilebilir bir fark yaratmaya başlamasını bekleyebilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz