İki yıldan fazladır yasaklı olarak karşımızda duran Wikipedia sitesinin erişim engeli konusu Anayasa Mahkemesi tarafından görüşmeye hazırlanıyor. Bu görüşme ise 11 Eylül günü yapılacak. Bu görüşmede ise yasağın kaldırılıp kaldırılmayacağı belirlenecek.

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 29 Nisan 2017 günü Wikipedia’ya erişim engeli getirmişti. Sebebi ise Türkiye‘yi terör örgütleriyle iş birliği içerisinde gösteren bazı içeriklere yer vermesi ve bunları kaldırmamasından kaynaklıydı.

O zamanlarda BTK ise şöyle bir açıklama yapmıştı:  “Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır.”

Wikipedia’nın kaderi 11 Eylül’de belirlenecek!

Wikipedia’nın avukatları her ne kadar bu karara itiraz etmiş olsa bile, yasağın devamlılığı sürüyor. Hukuksal olarak devam eden davada avukatlar AYM’ye başvuru yaptı.

Anayasa mahkemesi birinci bölüm ise 11 Eylül günü Wikipedia yasağını baştan değerlendirecek ve o gün verilecek karar ile site açılacak yada açılmayacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz