Winamp medya oynatıcı geri dönüyor!

Efsanevi Winamp, “tatil” yıllarından sonra pazara geri dönüyor. Geliştiriciden gelen destek eksikliğine rağmen, seyirciler favori oyuncularını terk etmediler ve resmi bir yeniden başlatma için beklediler. Radionomy firmasının temsilcileri, güncellenmiş sürümün yayınlanma tarihini anlattılar ve popüler bir medya oynatıcısının gelişimi için planlarını paylaştılar.

Popüler medya oynatıcısının haklarına sahip olan şirket Radionomy, başvurunun tamamlandığı 2013 yılından bu yana ilk kez resmi  olarak yeniden başlatıldığını duyurdu. Yeni işletim sistemlerinde uyumluluk sorunlarını çözen 5.8‘in ilk resmi güncellemesi, 18 Ekim‘de yayınlanacak. Tam bir lisans sürümü 6.0, 2019’da birkaç ay sonra piyasaya sürülecek.

Önceki sürümden önemli bir fark, mobil cihazlara odaklanacaktır. Radionomy CEO‘suna göre güncellenmiş Winamp, çeşitli akış hizmetleri, podcast ve diğer abonelikler için tek bir platform olarak yeniden başlatılacak.

Tamamen yeni bir versiyon olacak. Winamp‘ın mirasını koruyarak, daha zengin bir dinleme deneyimi sağlayacaktır. Radionomy CEO‘su Alexander Saboundjian, sadece evde bulunan MP3 dosyalarını değil, aynı zamanda bulut hizmetlerini, podcast’leri, akışlı radyo istasyonlarını ve sizin tarafınızdan oluşturulan çalma listelerini dinleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, medya oynatıcısının normal masaüstü istemcisi ortadan kalkar. Araştırılan verilere göre bugün Winamp seyircisi yaklaşık 100 milyon kişidir. iTunes ve diğerleri de dahil olmak üzere çok sayıda rakibe rağmen piyasayı yeniden domine edebilir.

Winamp kullanıcıları her yerdedir. Gerçekten güçlü ve önemli bir topluluğumuz var. Sorun şu ki herkes Winamp‘ın öldüğünü “bilir” ve artık kullanmaya bilir. Fakat bu yaklaşımda tamamen doğru değil, ”dedi Saboundjian.

Şu anda şirket, yeni Winamp‘ın etkileşime gireceği hizmetlerin listesini açıklamıyor. Saboundjian‘a göre, ana zorluk içerik için telif hakkı ve lisans sözleşmeleri değildir. Bununla birlikte yapılan bir röportajda, projenin gelişiminin ayrıntılarını açıklamadan sadece “tartışmaların şu anda devam ettiğini” belirtti.

Winamp medya oynatıcısı 1997 yılında kuruldu ve iki yıl sonra 80 milyon dolar karşılığında Aol tarafından satın alındı. 2000 yılına gelindiğinde kitlesi zaten 25 milyon kullanıcıya ulaştı ve kendisi de efsanevi bir oyuncunun statüsünü aldı. 2013’te, masaüstü uygulamasının en son resmi sürümü yayınlandı. Aynı zamanda medya oyuncusu için desteğin sona ermesi duyuruldu.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz