RSAT, sistem yöneticilerine uzak sunucuları ve PC’leri yönetme yeteneği sağlar. Bu, kullanıcı parolalarını, izinlerini ve daha fazlasını kolayca yönetebileceğiniz anlamına gelir. Ekim 2018’de başlayan Microsoft, RSAT’ı Windows 10 Pro , Enterprise ve Education “Talep Üzerine Özellikler” arasına dahil etmeye başladı.

Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları (ADUC) nedir?
Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları (ADUC), yöneticilerin kullanıcıları, grupları, bilgisayarları ve kuruluş gruplarını ve bunların özniteliklerini yönetmesini sağlayan bir Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ek bileşenidir.

Daha önce şifrenizi sıfırlamak için BT departmanına ihtiyaç duyduysanız, muhtemelen size yardımcı olmak için kullandıkları yazılım aracı budur. ADUC ek bileşeninin birçok işlevi olmasına rağmen, en yaygın kullanılan özellik parola sıfırlamadır.

Windows 10’da RSAT Nasıl Kurulur?
-Windows 10 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları sayfasını ziyaret edin .
-İndir’i seçin .
-İndirme tamamlandığında .msi dosyasını açın.
-Kurulumun devam etmesine izin verin.
-Denetim Masası’nı açmak için Windows Arama kutusuna ‘denetim’ yazın.
-Seç Programlar> Programlar ve Özellikler.
-Windows özelliklerini aç veya kapat’ı seçin.
-Remote Sunucusu Yönetim Araçları > Rol Yönetim Araçları’nı seçin.
-Seç AD DS ve AD LDS Araçları.
-AD DS Araçlarının kutusunu işaretleyin ve Tamam’ı seçin.

Windows güncelleme
RSAT yükleyicisi, RSAT’ı Windows 10’a yüklemek ve entegre etmek için Windows Update’i kullanır. Bu, Windows Güvenlik Duvarı’nı kapattıysanız, düzgün çalışmayabileceği anlamına gelir.

RSAT yüklediyseniz ve bu görünmüyorsa veya düzgün yüklenmiyorsa, Hizmetler’de Windows Güvenlik Duvarı’nı açın, kurulumu gerçekleştirin ve ardından Windows Güvenlik Duvarı’nı tekrar kapatın. Bu sorun, Windows Update ile ilgili birçok kurulumu rahatsız eder.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz