İşlev tuşları, klavye ortaya çıktığından beri var ancak kimisi bu tuşların ne işe yaradığını bilmiyor. Biz size bu yazımızda klavye üzerindeki işlev tuşlarının ne işe yaradığından bahsedeceğiz.

Fonksiyon tuşlarının görevi nedir? - Kariyer Haberleri

F1 Tuşu
bu tuş genellikle yardım merkezli bir tuştur. F1 ile windows tuşuna basarsanız, windows’un yardım ve destek merkezini açar.

F2 Tuşu
Bu tuş, son sürümlerde dosyayı adlandırmak için kullanılır. Alt ve Ctrl ile birleştirilirse Word programında belgenizi açar. Aynı programda, sadece Ctrl ve F2’yi kullanmak baskı önizleme penceresini görüntüler.

F3 Tuşu
Çok işlevi olan bu tuşun en yaygın kullanımı ise, masaüstündeyken arama çubuğunu seçmektir. Ctrl + F3, Microsoft Word’de vurgulanan metni küçük harflerle çevirirken, Shift + F3 büyük ve küçük harf arasında geçiş yapar.

F Tuşları Nedir? F Tuşları Açma ve F Tuşları Kapatma | WM Aracı

F4 Tuşu
Bu tuş daha çok dosya gezgininde, Google Chrome ve Microsoft Edge dahil çoğu tarayıcıda adres çubuğunu açar. Alt + F4 o anda etkin olan pencereyi kapatırken, Ctrl + F4 belirlediğiniz sekmeyi kapatır.

F5 Tuşu
Bilinen en yaygın özelliği sayfa yenilemenin dışında, Ctrl + F5 önbelleği temizler.

F6 Tuşu
İmleci adres çubuğunun üzerine getirerek bulunmasını kolaylaştırırken, Microsoft Word’de, Ctrl + Shift + F6, uygulamanızın zaten açık olması şartıyla yeni bir belge açar.

F7 Tuşu
Birçok Microsoft uygulaması bu tuşu kullanır. Eğer bir kelimeyi vurgulamak istiyorsanız, Shift + F7’ye basmanız yeterli olacaktır.

F8 Tuşu
Bu tuş gelişmiş modları görüntülemenize yardımcı olur. Aynı zamanda Windows’u Güvenli Mod’da başlatma seçeneğini barındırır.

İşlev tuşları nasıl değiştirilir? | TeknoDestek

F9 Tuşu
Microsoft Word kullanırken, F9 belgenizi yenilerken Outlook’unuz için e-postaları almanıza ve göndermenize yardımcı olur.

F10 Tuşu
icrosoft uygulamasında menü çubuğunu veya benzer seçenekleri açar. Aynı zamanda belirli bir dosyayı sağ tıkladığınızda açılan seçenekleri bu kısayol tuşu ile de açabilirsiniz.

F11 Tuşu
Çoğu sekmenin tam ekran modu için kullanılan bu işlev tuşu, Ctrl ile de kullanılır. Tam ekran modundaysanız çıkarsınız.

F12 Tuşu
Çok çeşitli işlevlerde kullanılan bu tuş tek başına, ‘Farklı Kaydet’ penceresi açılır, ancak Ctrl + F12, Dosya Gezgini’nden bir belge açar. Shift + F12, belgeyi kaydetmek için Ctrl + S ile aynı şekilde davranırken, Ctrl + Shift + F12 varsayılan ayarlarla bir belgeyi yazdırır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz