Artık her yere, her siteye, her uygulamaya girerken güvenlik amaçlı parola istiyorlar. O kadar çok uygulama arasında birbirinden bağısız şifreleri bir arada tutmak pekte kolay değil. Birde bunların üzerine Windows’a girerken parola istenmesi, bütün şifrelerin birbirine karışılmasına sebebiyet verir. Diğer uygulamalar için mümkün olmasa da windows 10 için parola kaldırma işlemi yapabiliriz.

Windows 10 Bilgisayara Şifre Koyma – Şifre Değiştirme

Bunun için windows giriş ekranını devre dışı bırakabilirsiniz. Nasıl yapacağınıza gelecek olursak;
-Masaüstünüzdeki Windows logosunun yanındaki arama kutusuna netplwiz yazın ve enter tuşuna basın.
-Kullanıcı hesabınızı seçmek için tıklayın yazan yere basın ve ‘Kullanıcılar bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve şifre girmelidir’ işaretini kaldırın.

Bu konuda kullanıcıların güvenlik kaygılarını anlayabiliyoruz. Bu uyguladığınız adımlar güvenliği azaltır, evet. Eğer bilgisayarınızı uzun süreli gözetimsiz bırakıyorsanız bir başkasının eline bilgileriniz geçebilir. Çocuklarınızın eline geçebilir ve bu da çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Güvenlik uzmanları, sadece gerekli alanlara güvenlik işlemlerini uygulamanız gerektiğini söylüyor. Veri kaybının en çok olacağı yere yüksek güvenlik önlemleri almanız gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda hassas içerikler barındıran bir dosya mevcut ise bu dosyayı şifrelemeniz en doğrusu olacaktır. Bir başkasının elindeyken bilgisayarınız, şifreyi bilmeden asla dosyaya giremez. Bir başka güvenlik önlemi ise VPN’lerdir. Şirketler, özel sektörler genellikle çalışanlarına VPN güvenliği sağlarlar. Günümüzün VPN sağlayıcıları herkes tarafından kullanılabilir ve hatta ücretsiz olabilir.

Eğer parola tarafını tutuyorsanız o zaman çok güçlü bir şifre kullanmanız gerekir ve diğer hesaplarınızın şifreleriyle aynı şifreyi yazmamanız gerekir. Bu hesabınızın güvenlik düzeyini minimuma çeker ve sonuçları pekte iyi olmayabilir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz