Windows Açığı Tehlike Yaratıyor

Tüm Windows sürümlerini tehlikeye atan yeni bir açık keşfedildi. L. Leon adındaki güvenlik uzmanı tarafından ortaya çıkartılan açık, ne yazık ki doğrudan sistemin hacklenmesine yol açabiliyor. Komutla sistemi hacklemeyi sağlayan açık, özellikle güncel Windows işletim sistemlerini tercih etmeyen kullanıcıları daha fazla tehlikeye atıyor. Zira eski sürümlerin hali hazırda diğer sistem açıkları açısından da tehlike taşıdığı biliniyor.

Windows Komutla Sistemi Hackleme Açığı

Uzaktan komut vererek sistemin hacklenmesini mümkün kılan güvenlik açığı, eski Windows sürümlerini tehlikeye attığı gibi lisanssız yani korsan yazılım kullananlar açısından da tehlike teşkil ediyor. Jet veritabanı üzerinde keşfedilen açık, ne yazık ki tahmin edilenden çok daha büyük sorunlara yol açabilir.

Ortaya çıkan açığın kodları GitHub üzerinde paylaşılmış durumda. Bunu bizzat Trend Micro’nun resmi hesabı üzerinden duyuran Leon, böylelikle kullanıcıların bilgilenmesini sağladı. Bu duruma karşılık Microsoft’un hala daha yama veya benzeri bir çalışma yayınlamamış olması ise elbette tehlikeli sürecin uzamasına yol açıyor.

Antivirüs Programları ile Önlenebilir?

Güvenlik açığının ortaya çıkması, bu durumun antivirüs programı ile önlenip önlenemeyeceği sorusunu da beraberinde getiriyor. Şu anda uzaktan komut ile hackleme olayına yol açan tehlikeden belirli bir antivirüs programı ile korunmanın mümkün olup olmadığı ne yazık ki bilinmiyor. Ancak yine de eski veya güncel olmayan bir sistem kullanıyorsanız antivirüs programı tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz