Bilgisayarınıza yeni bir sistem kurduğunuz zaman gelen güncellemeler eski işletim sistem dosyalarının yedeğini C alanına ya da disk bölümüne Windows.old klasörüne yedeklenmektedir. Bu yazımızda da Windows.old klasörünü silmek isteyenler için nasıl sileceği konusunda yardımcı olacağız.

Disk temizleme yöntemi sayesinde Windows.old klasörünü temizleyebilirsiniz. C bölümünün olduğu alana tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. C diski üzerinden ‘Özellikler’ alanına tıklayın. Daha sonra genel seçeneğine geçiş yapın. Diski temizle adımlarını takip ederek, temizleme seçeneğine tıklayabilirsiniz. Disk temizleme, sistem dosyalarını temizleme seçeneklerini takip edip daha sonra bu alan üzerinden dosyaları da kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Silmek istediğiniz dosyaları bu şekilde seçerek temizleyebilirsiniz. Ayrıca Windows update temizleme, Windows yükseltme günlük dosyaları, karşıdan yüklenen program dosyalarını işaretleyerek silme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Eğer Windows.old klasörünü tamamen silmek istiyorsanız yukarıda olan adımı takip edebilirsiniz ancak aşağıda olan farklı yöntemi de deneyebilirsiniz.

Windows tuşu + R tuşlarına aynı anda basarak çalıştır penceresini açın. Çalıştır penceresi üzerinden RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old komutunu kopyala yaparak, çalıştır penceresi alanına yapıştırın. Dos komutunu da Windows.old klasörünü silmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca üçüncü parti yazılımlar kullanarak Windows.old klasörünü silebilirsiniz. Eğer yukarıda yer alan işlemler dışında üçüncü parti uygulamalar üzerinden silmek işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, Ccleaner uygulamasını indirebilirsiniz. Bu uygulama ya da başka uygulama üzerinden kaldırılması zor olan programları bu şekilde kaldırabilirsiniz.

 

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz