Günlük yaşam içerisinde iletişim kurmaktan çok daha fazlasını sağlamaya başlayan telefonlar, teknoloji dünyasının en gözde sektörlerinden. Kullanıcılar tarafından oldukça rağbet gören bu cihazlar için sürekli yeni yazılım ve tasarımlar geliştirilmekte.

Bolca alternatifin olduğu akıllı telefonların hiç biri fabrikadan çıktığı gibi kalmıyor. Telefon sektöründe yer edinmek ve sürekli olarak daha fazla kesime hitap etmek isteyen teknoloji devleri, imzalarını taşıyan cihazları sürekli geliştirmek adına yeni güncellemeler yayınlamakta. Bu sayede kullanıcılar gelen talepler ve istekler göz önünde bulundurularak düzenlemeler ve hatalar gideriliyor.

Özellikle yazılım alanından dev bir firma olan Microsoft, akıllı telefonlar için geliştirdiği Windows Phone işletim sistemini sürekli olarak geliştirmenin peşinde. Android ve iOS’a göre şuan daha az kişinin kullandığı Microsoft’un mobil işletim sistemi üretilen yeni cihazlarla ve gelen güncellemelerle daha fazla kişi tarafından kullanılmaya başlanıyor. Microsoft’un da tam olarak istediği şey yavaş yavaş gerçekleşiyor.

Microsoft imzalı Windows Phone 8.1 için ilk güncellemenin çıkarılacağı önceden tahmin ediliyordu. Yavaş yavaş netlik kazanmaya bu güncelleme ve talep edilen bir çok yeni özellik Windows Phone tabanlı cihaz sahibini sevindirecek. Yazılımın devi, güncelleme ile birlikte kullanıcılara sunulacak olan özelliklerin bir kısmını telefon üreticilerinin önüne serdi.

windows phone 8.1 guncelleme 1

Windows Phone 8.1 Güncelleme 1 İle Gelecek Yeni Özellikler

Temel görsellikte değişime giden teknoloji devi Microsoft, bu değişikliklerden ilki olarak klasör desteği sunacak. Bu sayede Windows Phone kullanıcıları da Android ve iOS kullanıcıları gibi bir kutuyu diğerinin üstün götürerek klasör oluşturacak. Uygulama klasörleri diğer işletim sistemlerini kullanan kişilerce oldukça ilgi görüyordu ve sonunda Windows platformunda da kendisine yer buldu.

Uygulama klasörlerinin yanı sıra Windows Phone 8.1 ilk güncellemesinde kılıf desteği de verilecek. Samsung, LG, HTC gibi akıllı telefon üreticilerinin kılıfları açıldığında ekran uyarılıyor veya kılıf kapalıyken de ekranda bilgi verilebiliyor. Bu tarz bir aksesuarın Windows Phone işletim sistemine de gelmesini isteyen teknoloji tutkunları için, HTC’nin One cihazlarına özel Dot Wiew kılıf yakında Windows telefonları ile de çalışacak. Ayrıca öne sürülen bir iddiaya göre HTC şuan Android tabanlı One akılı telefonunun Windows Phone versiyonununu test etmekle meşgul.

Windows Phone 8.1 Güncelleme 1 ile gelebilecek diğer özellikler sıralanacak olursa Cartona için telefon rehberi girişi sağlanacak. Bu şekilde araba sürücüleri araba içerisinde de konuşmayı tetikleyebilecek. Güncelleme sayesinde Windows Phone, 7 inç boyutunda 1280×800 çözünürlüğe sahip cihazları destekleyebilecek. Windows Phone Store‘da yeni özellikler, VoLTe desteği güncelleme ile kullanıcıların hayatına girecek olan yeni iyileştirmeler.

Firma içerisinde sonlandırılmasına rağmen Microsoft Windows Phone 8.1 Güncelleme 1 paketi resmen doğrulanmadı.

Windows Phone 8.1 Güncelleme 1 Ne Zaman Yayınlanacak?

Teknolojinin liderlerinden Microsoft’a yakınlığı ile bilinen The Verge web sitesine göre Ağustos ayı içerisinde Windows Phone 8.1’in ilk güncellemesi geliştiricilere dağıtılacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz